| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Małe firmy skazane na rolę podwykonawców

Małe firmy skazane na rolę podwykonawców

Rośnie wartość rodzimego rynku zamówień udzielanych przez instytucje publiczne, w tym roku wzrost ma wynieść 10 proc. Długoterminowe kontrakty realizowane na zlecenie różnych resortów odgrywają coraz większą rolę w działalności firm. Przedsiębiorcy narzekają na błędy w dokumentacji przetargowej i brak woli urzędników do rozwiązywania problemów.


Wzrasta wartość rodzimego rynku zamówień publicznych. W 2007 r. firmy wygrały kontrakty o wartości 103 mld zł. To o 30 proc. więcej niż w 2006 r. (79 mld). W tym roku wartość rynku wzrośnie o co najmniej 10 proc.

Największe zamówienia trafiają do doświadczonych firm. To dlatego, że wymagania przetargowe są tak ustalane, że mogą je spełnić tylko przedsiębiorcy, którzy zrealizowali porównywalne kontrakty. Mali i średni gracze są skazani na rolę podwykonawców, czasem mogą liczyć na udział w konsorcjach.

Od lat najbardziej zacięta walka toczy się o kontrakty z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Najbardziej intratne kontrakty trafiają do takich firm, jak Budimex Dromex, Strabag, Mostostal Warszawa, Warbud, Skanska, Drogbud, Podkarpacki Holding Budowy Dróg, Dragados czy Polimex-Mostostal.

- W I półroczu tego roku Budimex Dromex SA zrealizował w sektorze publicznym 52 proc. przychodów ze sprzedaży ogółem. Ze względu na realizację kontraktów związanych z Euro 2012 udział tego sektora w sprzedaży spółki będzie wzrastał - ocenia Krzysztof Kozioł z Budimeksu.

- Nasz ostatni sukces to kontrakt na budowę drogi ekspresowej S8 na odcinku od węzła Konotopa do węzła Prymasa Tysiąclecia w Warszawie o wartości 1,76 mld zł podpisany z GDDKiA przez konsorcjum, którego liderem jest Budimex Dromex SA oraz kontrakt na budowę drogi ekspresowej S3 Szczecin-Gorzów Wielkopolski na odcinku Myślibórz-Pyrzyce o wartości 554,7 mln zł podpisany przez Budimex Dromex z GDDKiA w Szczecinie - dodaje Krzysztof Kozioł.

Dużym zainteresowaniem cieszą się też kontrakty informatyczne. W 2007 roku i I półroczu 2008 r. największe z zamówień trafiły do takich firm jak: Wasko, Aram, Biuro Informatyczno-Wdrożeniowe Koncept, Sygnity, ComArch czy Betacom. Najdroższy kontrakt z Ministerstwa Edukacji Narodowej o wartości 272 mln zł uzyskały: konsorcjum Betacom i MCSI Ltd, konsorcjum ABG Spin i Integrit, oraz Wasko i Biuro Informatyczno-Wdrożeniowego Koncept (dostawa i instalacja 5 tys. pracowni komputerowych w szkołach).

- Zamówienia publiczne stanowią 20 proc. przychodów ComArch - przyznaje Paweł Prokop, wiceprezes firmy. - Ostatnio największym pozyskanym kontraktem było zamówienie dla policji na System Elektronicznego Wspomagania Nauczania dla Centrum Szkoleniowego Schengen - dodaje.

- Rynek publiczny to dla nas największy sektor pod względem zamówień. Realizujemy projekty na zlecenie resortów finansów, pracy i polityki społecznej, spraw wewnętrznych i administracji, policji, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Poczty Polskiej oraz samorządów - wskazuje Wojciech Dziewolski, dyrektor generalny w Sygnity.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK