REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Branża LPG może stracić 61 mln zł

Michał Duszczyk

REKLAMA

Ustawą o zapasach obowiązkowych paliw zajmie się prawdopodobnie Trybunał Konstytucyjny. Chce ją zaskarżyć Polska Organizacja Gazu Płynnego.

Przepisy obligujące producentów i firmy handlujące gazem płynnym do utrzymywania rezerw strategicznych miały poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju. Tymczasem - zdaniem przedstawicieli Polskiej Organizacji Gazu Płynnego - wprowadzenie obowiązku utrzymywania tak wysokich zapasów LPG może doprowadzić do zamknięcia wielu przedsiębiorstw, a nawet do likwidacji branży.

REKLAMA

- Po prostu nie mamy możliwości wypełnienia nałożonych przez państwo obowiązków - alarmuje Andrzej Olechowski, pełnomocnik POGP.

Jak się dowiedzieliśmy, członkowie organizacji rozważają możliwość zaskarżenia ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

- Decyzja w tej sprawie ma zapaść na najbliższym posiedzeniu prezydium POGP, 13 listopada - dodaje.

Firmom grożą gigantyczne kary

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ustawa o zapasach obowiązkowych obliguje producentów i importerów gazu płynnego do tworzenia rezerw w postaci LPG lub benzyny i corocznego ich powiększania. Na koniec br. wielkość tych zapasów ma odpowiadać 7 dniom konsumpcji gazu w Polsce. Docelowo, za trzy lata, zapasy mają pokryć 30-dniowe zapotrzebowanie na to paliwo. Problem w tym, że baza magazynowa na LPG w Polsce jest zupełnie niewspółmierna do wymagań ustawowych.

- Już teraz 70-80 proc. pojemności magazynowych jest wykorzystane na zapasy obowiązkowe. Na dodatek, nawet gdyby firmy z branży wszystkie zyski przeznaczały na budowę nowych magazynów, nie mają szans spełnić wymagań - przekonuje pełnomocnik POGP.

Obecne firmy handlujące gazem płynnym mogą zmagazynować 40 tys. ton.

- Już na koniec roku zatem zabraknie miejsca na 8 tys. ton gazu - mówi Andrzej Olechowski.

Za trzy lata deficyt pojemności magazynowych w branży LPG może sięgnąć 165 tys. ton.

Niespełnienie wymogów ustawy wiązać się będzie jednak z wysoką karą. Zgodnie z przepisami może ona wynieść nawet 250 proc. wartości niedoboru zapasów obowiązkowych. Oznaczałoby to, że branża LPG w przyszłym roku będzie musiała zapłacić ponad 61 mln zł. W 2011 roku kary mogłyby sięgnąć już astronomicznej kwoty 1,27 mld zł!

Autogaz droższy nawet o 20 gr/l

Obecnie koszty związane z utrzymywaniem zapasów firmy handlujące LPG przerzucają na tankujących autogaz. Już w tej chwili w litrze paliwa jest ok. 2,5 gr opłaty za przechowywanie gazu. Gdyby firmy w pełni spełniły wymogi ustawowe, dotyczące tego roku, byłoby to 5 gr.

- W 2011 roku będzie to już 20 gr/l, co stanowi niemal 10 proc. aktualnej ceny tego paliwa - podkreśla Sylwester Śmigiel, prezes firmy Gaspol.

Jego zdaniem problem z rezerwami w gruncie rzeczy sprowadza się do tego, że polskie władze wyszły przed szereg obejmując gaz płynny obowiązkowymi zapasami. W krajach ościennych nikt nie zdecydował się na wprowadzenie takiego rozwiązania. A to dlatego, że Dyrektywa Rady nr 2006/67/WE nie przewiduje obowiązku tworzenia takich rezerw. Problemem jest także to, że obowiązek tworzenia zapasów dotyczy całego zużycia LPG w Polsce. Nie tylko gazu do celów napędowych, ale również grzewczych czy przemysłowych. Wedle opinii Biura Analiz Sejmowych obowiązek tworzenia zapasów z sektorze LPG powinien zostać ograniczony do wielkości zużycia tego paliwa przez transport samochodowy.

- To by już niewątpliwie ulżyło branży - mówi Andrzej Olechowski.

Wielkość zapasów obowiązkowych dla branży LPG

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MICHAŁ DUSZCZYK

michal.duszczyk@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA