| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Branża LPG może stracić 61 mln zł

Branża LPG może stracić 61 mln zł

Ustawą o zapasach obowiązkowych paliw zajmie się prawdopodobnie Trybunał Konstytucyjny. Chce ją zaskarżyć Polska Organizacja Gazu Płynnego.


Przepisy obligujące producentów i firmy handlujące gazem płynnym do utrzymywania rezerw strategicznych miały poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju. Tymczasem - zdaniem przedstawicieli Polskiej Organizacji Gazu Płynnego - wprowadzenie obowiązku utrzymywania tak wysokich zapasów LPG może doprowadzić do zamknięcia wielu przedsiębiorstw, a nawet do likwidacji branży.

- Po prostu nie mamy możliwości wypełnienia nałożonych przez państwo obowiązków - alarmuje Andrzej Olechowski, pełnomocnik POGP.

Jak się dowiedzieliśmy, członkowie organizacji rozważają możliwość zaskarżenia ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

- Decyzja w tej sprawie ma zapaść na najbliższym posiedzeniu prezydium POGP, 13 listopada - dodaje.

Ustawa o zapasach obowiązkowych obliguje producentów i importerów gazu płynnego do tworzenia rezerw w postaci LPG lub benzyny i corocznego ich powiększania. Na koniec br. wielkość tych zapasów ma odpowiadać 7 dniom konsumpcji gazu w Polsce. Docelowo, za trzy lata, zapasy mają pokryć 30-dniowe zapotrzebowanie na to paliwo. Problem w tym, że baza magazynowa na LPG w Polsce jest zupełnie niewspółmierna do wymagań ustawowych.

- Już teraz 70-80 proc. pojemności magazynowych jest wykorzystane na zapasy obowiązkowe. Na dodatek, nawet gdyby firmy z branży wszystkie zyski przeznaczały na budowę nowych magazynów, nie mają szans spełnić wymagań - przekonuje pełnomocnik POGP.

Obecne firmy handlujące gazem płynnym mogą zmagazynować 40 tys. ton.

- Już na koniec roku zatem zabraknie miejsca na 8 tys. ton gazu - mówi Andrzej Olechowski.

Za trzy lata deficyt pojemności magazynowych w branży LPG może sięgnąć 165 tys. ton.

Niespełnienie wymogów ustawy wiązać się będzie jednak z wysoką karą. Zgodnie z przepisami może ona wynieść nawet 250 proc. wartości niedoboru zapasów obowiązkowych. Oznaczałoby to, że branża LPG w przyszłym roku będzie musiała zapłacić ponad 61 mln zł. W 2011 roku kary mogłyby sięgnąć już astronomicznej kwoty 1,27 mld zł!

Obecnie koszty związane z utrzymywaniem zapasów firmy handlujące LPG przerzucają na tankujących autogaz. Już w tej chwili w litrze paliwa jest ok. 2,5 gr opłaty za przechowywanie gazu. Gdyby firmy w pełni spełniły wymogi ustawowe, dotyczące tego roku, byłoby to 5 gr.

- W 2011 roku będzie to już 20 gr/l, co stanowi niemal 10 proc. aktualnej ceny tego paliwa - podkreśla Sylwester Śmigiel, prezes firmy Gaspol.

Jego zdaniem problem z rezerwami w gruncie rzeczy sprowadza się do tego, że polskie władze wyszły przed szereg obejmując gaz płynny obowiązkowymi zapasami. W krajach ościennych nikt nie zdecydował się na wprowadzenie takiego rozwiązania. A to dlatego, że Dyrektywa Rady nr 2006/67/WE nie przewiduje obowiązku tworzenia takich rezerw. Problemem jest także to, że obowiązek tworzenia zapasów dotyczy całego zużycia LPG w Polsce. Nie tylko gazu do celów napędowych, ale również grzewczych czy przemysłowych. Wedle opinii Biura Analiz Sejmowych obowiązek tworzenia zapasów z sektorze LPG powinien zostać ograniczony do wielkości zużycia tego paliwa przez transport samochodowy.

- To by już niewątpliwie ulżyło branży - mówi Andrzej Olechowski.

Wielkość zapasów obowiązkowych dla branży LPG

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MICHAŁ DUSZCZYK

michal.duszczyk@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Nikolay Kirov

Od 1996 r. wykładowca i doradca w zakresie: • Negocjacji, Budowania Relacji i Kreowania Wartości Dodanej w biznesie • Przywództwa, wdrażania zmian organizacyjnych i rozwiązywania konfliktów • Negocjacji Strategicznych i Międzykulturowych, Budowania modelów e-Biznesu i Strategii Przez prawie 20 lat ponad 50 000 osób brało udział w moich wykładach, szkoleniach i sesjach strategicznych podczas realizacji Programów Rozwojowych dla Korporacji i Przedsiębiorców, studiów podyplomowych, programów Master of Business Administration: Executive MBA, MBA IT, MBA HR, MBA FINANSE, MBA dla Inżynierów, MBA dla kadry Medycznej a także na międzynarodowym programie Executive MBA realizowanym w języku rosyjskim na Białorusi. Wykładowca „Kozminski AMP - Advanced Management Program” - realizacja Warszawa - Barcelona, na którym prowadziłem zajęcia w EADA Business School. Na swoich kursach pokazuje jak umiejętności negocjowania i budowania relacji w biznesie przekładają się bezpośrednio na korzyści ekonomiczne i zadowolenie partnerów. Jak podpisywać korzystniejsze długoterminowo kontrakty. Obecnie jest Dyrektorem ds. Strategii i Rozwoju - Center of Excellence - Centrum Doradztwa i Kształcenia Menedżerów - Akademii Leona Koźmińskiego. Partnerem i członkiem zarządu „Kirov Strategic Negotiators” Sp. z o.o., Członkiem Zarządu Fundacji BARGEWORK, Członkiem Rady Naukowej Fundacji „Pasja do Edukacji i Rozwoju”, członkiem Kapituły Nagrody PNSA - Polish National Sales Awards, Członkiem Kapituły nagrody "Lwy Koźmińksiego" oraz członkiem Kolegium Redakcyjnego czasopisma "Management and Business Administration. Central Europe". Koordynator merytoryczny programu studiów Koźmiński MBA dla Inżynierów oraz studiów podyplomowych „Strategiczne Zarządzanie Sprzedażą i Zespołem Sprzedaży”. Jest również opiekunem i promotorem kilkudziesięciu strategicznych projektów doradczych prowadzonych w ramach programów MBA, oraz opiekunem i promotorem ponad 200 projektów doradczych dla administracji publicznej. Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK