| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Deklarację VAT zawsze można skorygować

Deklarację VAT zawsze można skorygować

Zapadł bardzo korzystny wyrok dla podatników, który jednocześnie budzi wiele kontrowersji praktyków prawa podatkowego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi orzekł w wyroku (sygn. akt I SA/Łd 149/08, prawomocny), że art. 20 ust. 1 lit. a) VI Dyrektywy nie ogranicza podatnika VAT w korzystaniu z możliwości korygowania deklaracji podatkowej.


- Przyjąć należy, iż możliwość skorygowania deklaracji podatkowej w podatku od towarów i usług przysługiwała skarżącej niezależnie od wszczęcia postępowania kontrolnego - czytamy w uzasadnieniu wyroku sądu.

Skarżąca prowadząca działalność gospodarczą 19 grudnia 2005 r. przekroczyła kwotę obrotu uprawniającą do korzystania ze zwolnienia z VAT. Mimo to nie zarejestrowała się jako czynny podatnik VAT, nie składała także deklaracji podatkowych i nie rozliczała podatku. Zarejestrowała się dopiero 24 kwietnia 2007 r. W związku z kontrolą podatkową przeprowadzoną u podatniczki naczelnik urzędu skarbowego określił jej zobowiązanie w VAT. Naczelnik uznał, że od momentu przekroczenia kwoty obrotu uprawniającego do zwolnienia z VAT, miała obowiązek opodatkowania obrotu stawką 22 proc. Podatniczka odwołała się od tej decyzji i podniosła, że kwota podatku należnego była nieprawidłowa, ponieważ powinna uwzględniać kwotę podatku naliczonego podlegającą odliczeniu. Kwota ta wynika z faktur zakupu. Dyrektor izby skarbowej podtrzymał postanowienie naczelnika i dodał, że w związku z brakiem rejestracji podatniczka nie mogła odliczyć VAT. Skarżąca złożyła więc skargę do WSA, w której wywodziła, że doszło do naruszenia zasady równości, ponieważ w postępowaniu kontrolnym prowadzonym przez organ kontroli skarbowej nie stosuje się ograniczenia prawa do korekty deklaracji.

Sąd przyznał rację podatniczce. Stwierdził bowiem, że art. 20 ust. 1 lit. a) VI Dyrektywy nie zawiera żadnych ograniczeń prawa do odliczenia VAT. Co więcej, prawo do odliczenia przysługuje podatnikowi VAT bez względu na to, czy się zarejestrował. WSA w Łodzi stwierdził też, że jeśli chodzi o uprawnienie skarżącej do złożenia korekty, to po stronie podatniczki nie występowały ograniczenia w tym zakresie.

- W szczególności przepis art. 81b par. 3 Ordynacji podatkowej nie mógł stanowić podstawy do limitowania prawa do korekty - stwierdził sąd.

Powołał się na przepisy VI Dyrektywy i powtórzył, że limitowanie uprawnienia podatnika do złożenia korekty deklaracji nie może zachodzić w podatku od towarów i usług.

Eksperci oceniają wyrok WSA w Łodzi bardzo pozytywnie. Tomasz Grunwald, doradca podatkowy z Doradztwa Podatkowego KPMG, zwraca uwagę, że z orzeczenia wynika, że podatnik może złożyć skutecznie korektę deklaracji VAT nie tylko po zakończeniu kontroli, ale także w jej trakcie, niezależnie czy jest to kontrola skarbowa czy też podatkowa.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK