| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Deklarację VAT zawsze można skorygować

Deklarację VAT zawsze można skorygować

Zapadł bardzo korzystny wyrok dla podatników, który jednocześnie budzi wiele kontrowersji praktyków prawa podatkowego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi orzekł w wyroku (sygn. akt I SA/Łd 149/08, prawomocny), że art. 20 ust. 1 lit. a) VI Dyrektywy nie ogranicza podatnika VAT w korzystaniu z możliwości korygowania deklaracji podatkowej.

- Interpretacja przyjęta przez sąd jest ze wszech miar słuszna, prowadzi bowiem do zapewnienia przedsiębiorcom neutralności opodatkowania VAT, a więc do spełnienia podstawowej zasady konstrukcyjnej tego podatku - stwierdza Tomasz Grunwald.

Zdaniem Tomasza Michalika, doradcy podatkowego z MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, WSA spojrzał na zagadnienie całościowo i wyszedł z jedynego możliwego, a wciąż nie do końca akceptowanego założenia, że na gruncie dyrektywy (i zapadłego na jej podstawie orzecznictwa ETS) prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego nie jest żadną formą przywileju, na który podatnik musi sobie specjalnie zasłużyć (poprzez złożenie stosownie wcześniej zgłoszenia rejestracyjnego, dokonanie korekty przed kontrolą etc.), ale jest zwykłym elementem konstrukcyjnym systemu VAT.

- Z wyroku wynika, że podatnik po kontroli sam może dokonać korekty deklaracji, zaś w efekcie kontroli podatek naliczony powinien być uwzględniony przez organ podatkowy na wyrażone żądanie podatnika - tłumaczy Tomasz Michalik.

Również Roman Namysłowski, doradca podatkowy w Ernst & Young, stwierdza, że sąd uznał przepisy Ordynacji podatkowej odmawiające prawa do korekty deklaracji po zakończeniu kontroli podatkowej za sprzeczne z prawem wspólnotowym.

Ze stanu faktycznego w omawianej sprawie wynika, że podatniczka nie dopełniła żadnych formalności związanych z koniecznością rejestracji i nie płaciła podatku. Co więcej, gdyby nie kontrola podatkowa, być może do dziś nie płaciłaby podatku. Natomiast sąd przyznał, że miała ona możliwość odliczenia VAT i złożenia korekty deklaracji w trakcie kontroli. A zatem może się pojawić obawa, że skoro podatnicy będą mogli złożyć korektę deklaracji w trakcie kontroli, to nie będzie im zależało na rejestracji oraz dokonywaniu prawidłowych rozliczeń.

Zdaniem Tomasza Michalika takie obawy są jednak bezpodstawne. Jego zdaniem WSA w Łodzi postawioną na głowie sprawę stawia z powrotem na nogi. Istotą zagadnienia i wyroku jest właśnie to - dodaje ekspert - że prawa do odliczenia podatku naliczonego podatnika pozbawić może tylko dyrektywa i przepisy krajowe w oparciu o nią wydane.

- Żadne ograniczenia administracyjne niewynikające z dyrektywy nie mogą wprowadzać takich ograniczeń. A my po prostu za bardzo się do nich przyzwyczailiśmy. Wyrok WSA to wielki krok w kierunku normalności - stwierdza doradca podatkowy z MDDP.

Dodaje, że za złe prowadzenie ksiąg podatnik (względnie odpowiedzialne osoby) mogą ponieść odpowiedzialność z kodeksu karnego skarbowego.

- To jest sankcja właściwa i wystarczająca - konkluduje Tomasz Michalik.

Zgadza się z tym również Tomasz Grunwald. Jego zdaniem zaprezentowana w wyroku WSA korzystna linia interpretacyjna nie prowadzi do niebezpieczeństwa braku dbałości o rozliczenia podatkowe po stronie podatników.

Roman Namysłowski zwraca uwagę, że niezgodność polskiej ustawy o VAT oraz przepisów dyrektywy została również dostrzeżona przez Sejm, który w przyjętej nowelizacji ustawy o VAT oraz Ordynacji podatkowej wykreśla przepisy pozbawiające podatnika prawa do korekty po zakończeniu kontroli podatkowej.

Prawo do korekty deklaracji VAT

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

14 dni

ma kontrolowany na przedstawienie zastrzeżeń lub wyjaśnień do protokołu kontroli podatkowej

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK