| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wydatki na podwyższenie kapitału mogą być odliczane

Wydatki na podwyższenie kapitału mogą być odliczane

Wydatki związane z podwyższeniem kapitału, takie jak opłaty notarialne i sądowe, obsługa księgowa i prawna, stanowią bezpośredni koszt uzyskania przychodu.


Organy podatkowe zakwestionowały zaliczenie przez podatnika w poczet kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego. Powołały się przy tym na art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się środków otrzymanych na podwyższenie kapitału zakładowego.

Podatnik nie zgodził się z takim rozstrzygnięciem, argumentując, że poniesione wydatki miały bezpośredni związek z uzyskaniem przychodu, dlatego należy im przyznać status kosztów jego uzyskania. Ponieważ organy nie uwzględniły tej argumentacji, spółka złożyła skargę do WSA.

Sąd uchylił decyzję. Jego zdaniem wydatki, które są ponoszone w uzasadnionym interesie podatnika prowadzącego działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu, stanowią koszt uzyskania przychodów.

Wartości pieniężne bądź składniki majątkowe uzyskane w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego mogą służyć prowadzonej działalności gospodarczej; wpływają one nie tylko na zwiększenie możliwości spółki w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, lecz także na możliwość jej prowadzenia. Fakt podwyższenia kapitału wpływa na ocenę zdolności kredytowej spółki, pozwala na ocenę ofert - w tym w przetargach, poprawia płynność finansową. Pozwala również na pozyskanie nowych kontraktów, a co za tym idzie - zwiększenie przychodów.

Sygn. akt I SA/Gd 396/08

ALEKSANDRA BEMBNISTA

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Więcej: www.deloitte.com/pl/tax24

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »