| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jest szansa na dodatkowe dotacje dla firm, które ich nie dostały

Jest szansa na dodatkowe dotacje dla firm, które ich nie dostały

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zastanawia się nad przyznaniem unijnych dotacji firmom, które ubiegały się o nie, ale ich nie dostały, bo zabrakło środków.


To może być miła niespodzianka dla przedsiębiorców, którzy starali się o unijne dotacje z puli na lata 2004-2006, ale ich nie dostali, bo zabrakło środków. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego myśli o wystąpieniu do resortu finansów o tzw. nadkontraktację, czyli przyznanie dodatkowych pieniędzy dla wsparcie dla firm.

- Trafiłyby one do programu Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, a w szczególności do poddziałania 2.2.1 - mówi GP Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.

Ostatni konkurs w tym poddziałaniu odbył się na początku 2007 roku i cieszył się olbrzymim zainteresowaniem. Pozytywną ocenę uzyskało ponad 1,7 tys. inwestycji, ale dotacje (budżet konkursu wynosił 680 mln zł) przyznano tylko 224 firmom. Dla reszty zabrakło pieniędzy, co mocno rozczarowało przedsiębiorców.

Według minister Bieńkowskiej to jedyny program, w którym mogą pojawić się dodatkowe środki. Wszystko dzięki temu, że dotacji nie trzeba będzie wydać i rozliczyć do końca roku - jak ma to miejsce w przypadku pozostałych programów - ale do kwietnia przyszłego roku.

Aby firma mogła liczyć na dodatkowe pieniądze, musi spełniać dwa warunki. Po pierwsze, jej inwestycja powinna zostać pozytywnie oceniona w konkursie o dotacje. Po drugie, powinna ona zostać zrealizowana, mimo że przedsiębiorca nie dostał dotacji. Dzięki temu będzie mógł on rozliczyć dotację w wyznaczonym terminie.

Na razie ciężko powiedzieć, ile środków udałoby się wygospodarować dla firm. Wszystko zależy od tego, czy uda się znaleźć projekty, które spełniałyby dwa powyższe warunki. Z naszych informacji wynika, że Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz regionalne instytucje finansujące pytają firmy, które starały się o wsparcie w ramach Działania 2.2.1, o chęć skorzystania z unijnych dotacji.

Według Elżbiety Bieńkowskiej decyzja o nadkontraktacji zapadłaby jeszcze w listopadzie.

Celem nadkontraktacji jest wydanie wszystkich unijnych pieniędzy, które Polska dostała na lata 2004-2006. Często przy wypłacaniu dotacji pojawiają się oszczędności. Gdyby nie ich ponowne przekazanie w formie dotacji, te pieniądze musiałyby zostać zwrócone do Brukseli.

W ten sposób w maju udało się przeznaczyć blisko 250 mln zł na dotacje w programie Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, a we wrześniu kolejne 450 mln zł dla samorządów.

400 MLN ZŁ WYPŁACONO WE WRZEŚNIU

Na koniec września Polska wykorzystała 27,9 mld zł funduszy unijnych z puli na lata 2007-2013. Jest to prawie 89 proc. środków, które dostaliśmy na ten okres. W samym wrześniu wypłacono 400 mln zł. W przypadku funduszy na lata 2007-2013 do tej pory zostało podpisanych ponad 3,6 tys. umów o przyznaniu dotacji na kwotę 3,9 mld zł. Do beneficjentów trafiło 340 mln zł.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Grymel

Prawnik, specjalista prawa rodzinnego i gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK