| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy będą mogli rozliczyć się w obcej walucie

Przedsiębiorcy będą mogli rozliczyć się w obcej walucie

Przedsiębiorcy będą mogli dokonywać rozliczeń zobowiązań pieniężnych nie tylko w złotówkach, ale także w walucie obcej.


ZMIANA PRAWA

Sejm uchwalił nowelizację kodeksu cywilnego oraz ustawy - Prawo dewizowe. Nowe przepisy znoszą zasadę walutowości, która zakłada przeprowadzanie rozliczeń zobowiązań pieniężnych na terenie naszego kraju jedynie w walucie polskiej.

Zdaniem rządu, przepisy będą służyć przedsiębiorcom, a głównie eksporterom, dla których rozliczanie się w walutach obcych jest korzystniejsze niż w złotych. Ograniczą one ryzyko kursowe, ułatwią prowadzenie działalności oraz wpłyną korzystnie na zwiększenie konkurencyjności naszych eksporterów na rynkach UE. Obecnie w przypadku dużych wahań kursu waluty, w której zostało określone świadczenie, może dojść do sytuacji, że dłużnik będzie specjalnie opóźniał termin płatności. Gdyby kurs wzrastał, to wówczas dłużnik zyskałby na zwłoce, a zmiany kursu straty nie zrekompensują mu nawet odsetki ustawowe za zwłokę.

Nowela przewiduje, że w wypadkach, gdy ustawa, orzeczenie sądowe lub czynności prawne nie stanowią inaczej, przeliczanie zobowiązań pieniężnych w walutach obcych na złote odbywać się będzie według średniego kursu NBP, z dnia wymagalności roszczenia. W razie zwłoki dłużnika wierzyciel będzie mógł żądać spełnienia świadczenia w walucie polskiej według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia, w którym zapłata jest dokonana. Wskutek wprowadzonych zmian zrezygnowano także z wymogu uzyskiwania indywidualnego zezwolenia dewizowego, udzielanego każdorazowo przez prezesa NBP.

ADAM MAKOSZ

adam.makosz@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »