| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy będą mogli rozliczyć się w obcej walucie

Przedsiębiorcy będą mogli rozliczyć się w obcej walucie

Przedsiębiorcy będą mogli dokonywać rozliczeń zobowiązań pieniężnych nie tylko w złotówkach, ale także w walucie obcej.


ZMIANA PRAWA

Sejm uchwalił nowelizację kodeksu cywilnego oraz ustawy - Prawo dewizowe. Nowe przepisy znoszą zasadę walutowości, która zakłada przeprowadzanie rozliczeń zobowiązań pieniężnych na terenie naszego kraju jedynie w walucie polskiej.

Zdaniem rządu, przepisy będą służyć przedsiębiorcom, a głównie eksporterom, dla których rozliczanie się w walutach obcych jest korzystniejsze niż w złotych. Ograniczą one ryzyko kursowe, ułatwią prowadzenie działalności oraz wpłyną korzystnie na zwiększenie konkurencyjności naszych eksporterów na rynkach UE. Obecnie w przypadku dużych wahań kursu waluty, w której zostało określone świadczenie, może dojść do sytuacji, że dłużnik będzie specjalnie opóźniał termin płatności. Gdyby kurs wzrastał, to wówczas dłużnik zyskałby na zwłoce, a zmiany kursu straty nie zrekompensują mu nawet odsetki ustawowe za zwłokę.

Nowela przewiduje, że w wypadkach, gdy ustawa, orzeczenie sądowe lub czynności prawne nie stanowią inaczej, przeliczanie zobowiązań pieniężnych w walutach obcych na złote odbywać się będzie według średniego kursu NBP, z dnia wymagalności roszczenia. W razie zwłoki dłużnika wierzyciel będzie mógł żądać spełnienia świadczenia w walucie polskiej według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia, w którym zapłata jest dokonana. Wskutek wprowadzonych zmian zrezygnowano także z wymogu uzyskiwania indywidualnego zezwolenia dewizowego, udzielanego każdorazowo przez prezesa NBP.

ADAM MAKOSZ

adam.makosz@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

autosalon24.pl

Autosalon24.pl powstał w powstał w 2010 roku i jest portalem zarządzanym przez spółkę Autodirect SA. Zadaniem jakie sobie postawiono, było stworzenie pierwszego, polskiego portalu motoryzacyjnego umożliwiającego uzyskanie informacji, porady w wyborze oraz wsparcia w negocjowaniu najkorzystniejszych warunków zakupu, wymarzonego, nowego samochodu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK