| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Mniej przywilejów więcej pracy

Mniej przywilejów więcej pracy

Powodzenie programu aktywizacji starszych osób zależy od determinacji rządu w wygaszeniu przywilejów emerytalnych.


Rząd chce, żeby starsi pracownicy, którzy ukończyli 50 lat, jak najdłużej pozostawali na rynku pracy. W przyjętych właśnie założeniach do programu Solidarność pokoleń Działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+ przewiduje stworzenie zachęt do zatrudnienia osób starszych i zwiększenie efektywności ich pracy.

Rząd będzie też promować w firmach politykę zatrudniania wiekiem, profilaktykę zdrowotną pracowników, a także zmniejszać możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury lub inne świadczenia pozwalające na dezaktywizację.

- Na razie z tych ogólnych zapisów niewiele wynika - mówi Henryk Michałowicz, zastępca dyrektora Departamentu Przedsiębiorczości i Dialogu Społecznego w Konfederacji Pracodawców Polskich.

Dodaje, że program rządowy jest jednak pierwszą próbą systemowej aktywizacji starszych pracowników. Jego zdaniem sukcesem byłoby wprowadzenie nawet 10 proc. jego ogólnych założeń.

Wiktor Wojciechowski z Fundacji Rozwoju Obywatelskiego podkreśla, że warunkiem powodzenia programu rządowego jest wprowadzenie w życie ustawy o emeryturach pomostowych, która ograniczy prawo do odchodzenia na wcześniejsze emerytury.

- Dzięki tej ustawie więcej osób starszych pozostanie na rynku pracy - mówi Wiktor Wojciechowski.

Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej, podkreśla, że rząd już realizuje postulat promocji zatrudniania starszych pracowników przez dofinansowywanie szkoleń i zmniejszenie kosztów pracy. Konkretne propozycje znalazły się w nowelizacji ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 z późn. zm.). Została skierowana do Sejmu i ma wejść w życie od stycznia 2009 r.

- Pozostałe założenia programu zostaną skonkretyzowane w projektach nowelizacji ustaw, m.in. kodeksu pracy - mówi Jolanta Fedak.

Rząd liczy na to, że wprowadzenie w życie tych postulatów spowoduje, że 50 proc. osób w wieku 55-64 lata do 2020 roku będzie pracowało. Obecnie odsetek ten wynosi 29,7 proc.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Schiffter

Adwokat w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Zdobywczyni pierwszego miejsca w 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2016. Kieruje w firmie działem imigracyjnym i Global Mobility. Jako jeden z nielicznych prawników w Polsce koncentruje swoją praktykę na biznesowym prawie imigracyjnym i doradza klientom w zakresie relokacji pracowników do Polski, a także delegowania polskich pracowników za granicę. Prowadzi także sprawy w pozostałym zakresie prawa pracy. Cyklicznie publikuje artykuły, zarówno w gazetach codziennych (m.in. Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Puls Biznesu), jak również w czasopismach naukowych (Monitor Prawa Pracy). Jako ekspert prawa pracy występuje w telewizji oraz udziela wywiadów w radiu, m.in. dla portalu INFOR.pl i stacji TVN Biznes. Jest współtwórcą publikacji międzynarodowych, m.in. książki pt. International Immigration and Nationality Law. Aktywnie uczestniczy w organizacjach międzynarodowych, m.in. jest przewodniczącą komitetu członkowskiego AILA GMS (American Immigration Lawyer Association Global Mobility Section). Jest regularnie zapraszana jako prelegent na międzynarodowe konferencje. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Posiada tytuł Master of German and Polish law. Uczestniczka wykładów i warsztatów z zakresu prawa europejskiego i francuskiego w Université de Nice - Sophia Antipolis w Nicei. Wcześniej przez 5 lat pracowała w Departamencie Prawa Pracy w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Odbywała również praktyki w kancelariach prawnych w Niemczech.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK