- W projekcie ustawy pojawia się pomysł udzielania koncesji z pominięciem otwartych procedur jednostkom komunalnym. To zapewne znowu wywoła obawy prywatnych konkurentów spółek gminnych - wskazuje Włodzimierz Dzierżanowski.
Rzeczywiście przedsiębiorcy obawiają się tego pomysłu.
reklama
reklama
- Projekt ustawy o koncesji pomija w tym zakresie reguły wolnej konkurencji. Europejski Trybunał Sprawiedliwości wielokrotnie podkreślał, iż regułą jest konkurencyjne udzielanie koncesji przez podmioty publiczne - wskazuje Michał Dąbrowski, wiceprezes Polskiej Izby Gospodarki Odpadami.
Sejmowa podkomisja zajmująca się projektem rekomendowała jego odrzucenie. W tym tygodniu do projektu ustosunkuje się Komisja Infrastruktury.
Na czym polega koncesja
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA
ewa.graczewska-ivanova@infor.pl
OPINIA
ANDRZEJ PANASIUK
wiceminister infrastruktury
Orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej dotyczy spraw związanych z zamówieniami publicznymi, czyli dotyczy nabywania aktywów przez zamawiającego niezbędnych do realizacji zadań publicznych. Natomiast procedura koncesyjna jest procedurą zmierzającą do wyboru partnera, który w imieniu zamawiającego i pod jego nadzorem będzie realizował zadania publiczne. Wprowadzenie kontroli sądowo-administracyjnej ma na celu odformalizowanie i uelastycznienie całej procedury poprzez między innymi skoncentrowanie się na kontroli legalności.