| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracownik otrzyma RMUA przez internet

Pracownik otrzyma RMUA przez internet

Od przyszłego roku pracodawcy będą mogli przekazywać pracownikom raporty o zapłaconych składkach w formie elektronicznej.


Zmiana prawa 

W Sejmie ma się odbyć drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.). Zakłada ona, że od 1 stycznia 2009 r. przedsiębiorcy będą mogli przekazywać swoim pracownikom drogą elektroniczną zestawienia należnych składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne. Wcześniej pracownik jednak będzie musiał wyrazić zgodę na otrzymanie takiej informacji przez internet. Dokumenty elektroniczne będą musiały być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu. W praktyce więc z takiej możliwości będą mogły korzystać tylko duże firmy, które mają obowiązek przekazywania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych podpisanych bezpiecznym e-podpisem.

Zaproponowana nowelizacja uprości zasady przekazywania ubezpieczonemu informacji dotyczących ich składek. Obecnie z możliwości otrzymywania druku RMUA drogą elektroniczną korzystają wyłącznie pracownicy dyplomacji. Zdaniem posłów, korzystanie z poczty elektronicznej do przesyłania informacji o składkach spowoduje, że firmy nie będą musiały co miesiąc drukować, stemplować oraz wydawać pracownikom druków ZUS RMUA. Równocześnie pracownicy nadal będą mogli otrzymywać raporty o zapłaconych składach w formie papierowej, czyli tak jak obecnie.

BoŻena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl

Autor:

Źródło:

GP
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magda Słomska

Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »