| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Utrata ryczałtu od początku roku

Utrata ryczałtu od początku roku

Przedsiębiorca opłacający ryczałt, który przekroczy limit przychodów 150 tys. euro w trakcie roku, straci prawo do ryczałtu od początku następnego roku. Obecnie prawo to traci od następnego miesiąca po przekroczeniu limitu.


ZMIANA PRAWA

• Projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz innych ustaw, który jest w Sejmie, zakłada, że podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, których przychody przekroczą 150 tys. euro w trakcie roku, prawo do ryczałtu stracą od początku następnego roku , a nie, jak dziś, od następnego miesiąca. Co to będzie oznaczać?

- Rozpatrywana nowelizacja ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy uchylenia art. 8 ust. 6 i ust. 7 tej ustawy. Jeśli nowelizacja ta wejdzie w życie, wyeliminuje obowiązek zmiany w trakcie roku podatkowego zasad opodatkowania z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na zasady ogólne.

• Wyjaśnijmy, jak jest dziś.

- Obecnie podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu, muszą zmienić zasady opodatkowania, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym ich przychody przekroczą równowartość 150 tys. euro. Należy podkreślić, że ten wymóg dotyczy podatników kontynuujących prowadzenie działalności rozpoczętej w latach poprzednich, nie dotyczy natomiast tych podatników ryczałtowców, którzy rozpoczęli działalność w bieżącym roku.

• Ale proponowana zmiana to powrót do rozwiązań z przeszłości?

- Tak. Planowana zmiana to powrót do rozwiązań obowiązujących do końca 2007 roku (z wyjątkiem limitu przychodów, który wówczas wynosił 250 tys. euro) i niewątpliwie można tutaj zarzucić ustawodawcy brak konsekwencji oraz wprowadzanie zamieszania w zakresie opodatkowania ryczałtem przychodów osób fizycznych osiąganych z działalności gospodarczej, ale przedsiębiorcy powinni być raczej zadowoleni z takiego obrotu sytuacji.

• Dlaczego?

- Przekroczenie limitu przychodów nie będzie się już wiązało z koniecznością zmiany ewidencji podatkowej w trakcie roku ani też ze składaniem dwóch różnych zeznań rocznych dla podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatnicy ryczałtowcy będą mogli do końca roku opłacać podatek w formie ryczałtu bez względu na wysokość osiągniętych w trakcie roku przychodów, oczywiście jeśli pozostałe warunki opodatkowania ryczałtem będą zachowane. Zmiana zasad opodatkowania będzie konieczna dopiero od następnego roku podatkowego.

• Planowane zmiany to także korzyści w zakresie wyboru formy opodatkowania po przekroczeniu limitu przychodów?

- To prawda. Przedsiębiorca, mając informację o przekroczeniu limitu dla ryczałtu, począwszy od nowego roku podatkowego, będzie mógł dokonać wyboru opodatkowania np. stawką 19-proc.

reklama

Autor:

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »