| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wydatki na nadzór zostaną kosztem

Wydatki na nadzór zostaną kosztem

Rząd chce wprowadzić do przepisów ustawy o CIT definicję ubezpieczyciela i zmienić przepisy dotyczące kosztów podatkowych.


ZMIANA PRAWA 

Specjalny przepis, który przewiduje, że u ubezpieczycieli kosztem uzyskania przychodów za rok podatkowy są wpłaty z tytułu, określonego w przepisach o działalności ubezpieczeniowej, nadzoru nad działalnością zakładów ubezpieczeń, przestanie wkrótce obowiązywać.

Takie zmiany w ustawie z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przewiduje opracowany przez Ministerstwo Finansów i zaakceptowany we wtorek przez rząd projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności ubezpieczeniowej oraz niektórych innych ustaw.

To, że przepis ten przestanie obowiązywać, nie oznacza jednak, że wpłaty takie przestaną być kosztem podatkowym.

Jak tłumaczy w uzasadnieniu do projektu resort finansów, przepis ten stał się zbędny, ponieważ wymienione wpłaty i tak można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ubezpieczycieli, w oparciu o ogólną definicję kosztów. Zgodnie z tą definicją, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wpłaty dokonywane przez ubezpieczycieli, z tytułu określonego w przepisach o działalności ubezpieczeniowej nadzoru nad działalnością zakładów ubezpieczeń, warunki te niewątpliwie spełniają. Dlatego mimo skreślenia przepisu, który wyraźnie przewidywał, że są one kosztem uzyskania przychodów, również po zmianie kosztem takim pozostaną.

W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych pojawić ma się również nowa definicja. W art. 4a dodany zostanie nowy pkt 13, który określi, kogo uważa się na gruncie przepisów podatkowych za ubezpieczyciela. Przyjęta definicja przewiduje, że będzie nim zakład ubezpieczeń albo zakład reasekuracji prowadzący działalność na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.

Opisane zmiany miałyby wejść w życie trzy miesiące po tym, jak nowelizacja ukaże się w Dzienniku Ustaw. To oznacza, że najwcześniej stanie się to w lutym 2009 r.

KRYSTYNA GÓRCZAK

gp@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK