| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zmaleje pomoc dla zakładów pracy chronionej

Zmaleje pomoc dla zakładów pracy chronionej

Pracodawcy otrzymają łącznie zwrot kosztów wynagrodzenia i składek niepełnosprawnego pracownika.


ZMIANA PRAWA 

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będzie wypłacał takie samo dofinansowanie firmom z otwartego, jak i z chronionego rynku pracy. Pomoc dla zakładów pracy chronionej będzie więc niższa. Większe wsparcie z PFRON otrzymają natomiast firmy z otwartego rynku pracy. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, który przyjął rząd. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2009 r.

Przewiduje, że dofinansowanie do płacy niepełnosprawnych ma wynosić 75 proc. ich wynagrodzenia brutto, finansowanych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz składek do Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Miesięczne dofinansowanie wynagrodzenia osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności wyniesie do 160 proc. minimalnej płacy obowiązującej w grudniu poprzedniego roku (1801,60 zł), ze stopniem umiarkowanym do 140 proc. (1576,40 zł), a tej ze stopniem lekkim do 60 proc. (675,60 zł).

Po wprowadzeniu zmian Fundusz nie będzie już odrębnie wypłacał dofinansowań do wynagrodzeń i refundacji składek ZUS niepełnosprawnych. Z szacunków organizacji pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych wynika, że wysokość pomocy przekazywanej firmom zmniejszy się średnio o kilka, kilkanaście proc.

- Dla niektórych firm, w tym przede wszystkim spółdzielni inwalidów, może to oznaczać kłopoty finansowe lub nawet zaprzestanie produkcji - mówi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Od 1 stycznia 2009 r. pracodawcy nie będą już musieli co roku składać wniosku o udzielenie takiej pomocy i rozliczać się z pobieranych kwot. Wsparcie będzie przysługiwało przez cały okres zatrudnienia osoby niepełnosprawnej. Pomoc będzie przysługiwała także za zatrudnienie tych niepełnosprawnych, którzy mają już ustalone prawo do emerytury.

- Firmy mają teraz problem z ustaleniem, którym pracownikom przysługuje emerytura, a którym nie - mówi Bogna Nowak-Turowiecka z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Jeżeli pracodawca pobierze środki z PFRON w nadmiernej wysokości, będzie musiał je zwrócić wraz z odsetkami naliczonymi od dnia ich otrzymania.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager serwisu infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »