| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PIP: 3,5 tys. wniosków o ukaranie firm za zatrudnianie na czarno

PIP: 3,5 tys. wniosków o ukaranie firm za zatrudnianie na czarno

Od lipca 2007 r. pracodawcy zapłacili już prawie mln zł za nielegalne zatrudnianie pracowników.


Zatrudnienie blisko 5 tys. osób dotychczas pracujących na czarno, opłacenie 12 mln zł z tytułu zaległych składek na ubezpieczenie społeczne i skierowanie do sądów 3,5 tys. wniosków o ukaranie nieuczciwych pracodawców to wyniki kontroli legalności zatrudnienia przeprowadzanych od 1 lipca 2007 r. PIP chce jednak, aby nadzór ten był skuteczniejszy. Główny inspektor pracy powołał już specjalny zespół do oceny realizacji przez inspektorów zadań w zakresie legalności zatrudnienia oraz funkcjonujących w tej dziedzinie rozwiązań prawnych. Zespół ten przedstawi GIP propozycje dalszych działań zmierzających do zwiększania efektywności nadzoru.

- Z jednej strony konieczna jest modyfikacja lub wręcz uproszczenie aktualnie obowiązujących przepisów dotyczących kontroli legalności zatrudnienia, a z drugiej dalszy ich rozwój, uwzględniający zmiany na rynku pracy - mówi Tadeusz Jan Zając, główny inspektor pracy.

Kontrolę legalności zatrudniania cudzoziemców ułatwiłoby np. wprowadzenie monitoringu ich pracy w Polsce. Od 1 lutego tego roku Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie nie muszą posiadać zezwolenia na wykonywanie pracy przez pół roku. Pracodawcy mają jedynie obowiązek zarejestrowania (bezpłatnie) oświadczenia o zamiarze powierzenia im pracy. Nikt nie sprawdza jednak, czy cudzoziemcy rzeczywiście podejmują takie zatrudnienie. Nie wiadomo więc, ilu z nich pracuje legalnie, ilu na czarno, a ilu w ogóle nie podejmuje pracy w Polsce, ale korzystając z posiadania polskiej wizy, jedzie dalej na zachód. Od lipca 2007 r. inspektorzy pracy wykryli nielegalne zatrudnienie cudzoziemców w co dziesiątej firmie przyjmującej ich do pracy i w co szóstej zatrudniającej obcokrajowców, wobec których wymagane było zezwolenie na pracę.

Za łamanie przepisów dotyczących legalności zatrudnienia pracodawcom grozi m.in. mandat do wysokości 2 tys. zł lub grzywna orzekana przez sądy (maksymalnie 30 tys. zł).

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »