| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy nie będą musiały organizować palarni

Firmy nie będą musiały organizować palarni

Firmy, które zdecydują się na dobrowolne utworzenie palarni, będą musiały spełnić wymogi bardziej rygorystyczne niż w obowiązującym rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów BHP.


Na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy zmieniającej dotychczasowe uregulowania w zakresie ochrony zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Jedną z proponowanych zmian jest całkowite zniesienie obowiązku tworzenia palarni we wszystkich zakładach pracy. Pracodawcy będą jednak nadal mogli je tworzyć. Obecnie obowiązek taki mają firmy zatrudniające powyżej 20 pracowników. Wynika to z orzeczenia NSA z 4 kwietnia 2007 r. (I OSK 892/06).

Kwestie dotyczące palenia tytoniu z zakładach pracy reguluje ustawa z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (t.j. Dz.U. z 1996 r. nr 10, poz. 55 z późn. zm.). Ponadto są one zawarte w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm.).

Problemem palarni w zakładach pracy miał się wkrótce zająć Trybunał Konstytucyjny. Jednak nowelizacja ustawy spowoduje, że nie będzie takiej potrzeby. Z jej projektu wynika także, że jeżeli pracodawca zdecyduje się na dobrowolne utworzenie palarni, będzie musiał spełnić wymogi bardziej rygorystyczne niż w rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów BHP.

Nowelizacja wprowadzi m.in. obowiązek oznaczenia takiego pomieszczenia tabliczką o określonych wymiarach zawierającą napis palarnia. Poza tym zwiększyć się musi powierzchnia pojedynczej palarni z 4 do 10 mkw. Wprowadzony zostanie wymóg wentylacji mechanicznej zapewniającej, nie jak dawniej 10-krotną, a 25-krotną wymianę powietrza.

- Pracodawcy, jeśli nie muszą, nie tworzą obecnie palarni. Dlatego powstał pomysł, aby nie były one obowiązkowe - mówi poseł Bolesław Piecha - przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia.

KATARZYNA WIŚNIEWSKA

gp@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK