| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Odzyskanie podatku już bez kaucji

Odzyskanie podatku już bez kaucji

Ukazała się interpretacja ministra finansów nakazująca odstąpienie od pobierania kaucji gwarancyjnej od nowych podatników VAT.


W obawie przed ponoszeniem kosztów sądowych w sporach o kaucję gwarancyjną VAT minister finansów zalecił niestosowanie dotyczących jej przepisów w ogólnej interpretacji prawa podatkowego z 4 września (nr PT5/033/12/JBN/08/1081). Interpretacja ta ukazała się w Dzienniku Urzędowym ministra finansów nr 10.

Minister wyjaśnił w niej, że zwrotu różnicy podatku podatnikom zarejestrowanym jako podatnicy VAT UE rozpoczynający wykonywanie czynności opodatkowanych VAT oraz podatnikom, którzy rozpoczęli wykonywanie takich czynności w okresie krótszym niż 12 miesięcy, należy dokonywać na ogólnych zasadach określonych w art. 87 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), bez konieczności złożenia przez podatnika tzw. kaucji gwarancyjnej. Dotychczas zwrot był możliwy, gdy podatnik złożył w urzędzie skarbowym kaucję, zabezpieczenie majątkowe lub gwarancje bankowe na 250 tys. zł. Termin zwrotu był zaś wydłużony do 180 dni.

Interpretacja wydana została w związku z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-25/07, który stanowił odpowiedź na pytanie prejudycjalne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Trybunał orzekł w nim niezgodność art. 97 ust. 5 i 7 ustawy o VAT z przepisami unijnej dyrektywy VAT.

Teraz zwrot dokonywany będzie na ogólnych zasadach. Zastosowanie znajdzie zatem ogólna reguła, że zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia. Naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł przedłużyć ten termin.

Ewa Konderak

ewa.konderak@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK