| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 200 mln zł dla nowych firm

200 mln zł dla nowych firm

Do końca roku Krajowy Fundusz Kapitałowy ogłosi konkurs na dotacje dla funduszy wysokiego ryzyka chcących inwestować w małe i średnie firmy.


Jeszcze w tym roku Krajowy Fundusz Kapitałowy ma zamiar ogłosić konkurs na wsparcie funduszy wysokiego ryzyka - mówi GP Piotr Gębala, prezes KFK.

Budżet konkursu ma wynieść 200 mln zł. Pierwszy konkurs dla chętnych na wsparcie kapitałowe ze strony KFK miał odbyć się w II kwartale tego roku. Piotr Gębala tłumaczy opóźnienie negocjacjami z Ministerstwem Gospodarki, które jest dysponentem unijnych środków. Ostateczny termin uruchomienia konkursu jest uzależniony od zakończenia tych negocjacji.

Jacek Pogonowski, prezes Polskiego Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych, ocenia, że ze względu na kryzys na rynkach finansowych, zainteresowanie konkursem może być małe.

- Co najmniej 50 proc. kapitału w funduszach, które będą inwestować w firmy, musi być prywatne - mówi Jacek Pogonowski.

To oznacza, że rynek musi wyłożyć na te fundusze co najmniej 200 mln zł. Tymczasem kryzys powoduje, że wzrasta awersja do ryzykownych inwestycji - a takie właśnie będzie premiował KFK.

Na dofinansowanie funduszy wysokiego ryzyka, które mają finansować powstające, innowacyjne firmy do 2015 roku do KFK ma trafić 180 mln euro w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. Wsparcie środków publicznych ma sprawić, że inwestorzy chętniej podejmą ryzyko inwestowania w małe startujące firmy.

Do tej pory 50 mln zł ze środków KFK (oraz budżetu państwa) w ramach ubiegłorocznego, pilotażowego konkursu dostały trzy wyspecjalizowane fundusze wysokiego ryzyka: BBI Seed Fund, Inveno oraz MCI Capital.

- Jesteśmy tuż przed domknięciem dwóch inwestycji, które wyczerpią ok. 20 proc. otrzymanej kwoty - mówi Marcin Mizgalski z BBI Seed Fund.

Podkreśla, że w obecnej sytuacji rynkowej należy wyjątkowo ostrożnie podchodzić do inwestycji wysokiego ryzyka.

- Szukamy transakcji, które sprawdzą się nie tylko w czasie rozkwitu gospodarczego, ale także w czasie recesji - podkreśla Marcin Mizgalski.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK