| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wysokość kar dla firm nie może zależeć od kursu euro

Wysokość kar dla firm nie może zależeć od kursu euro

Przedsiębiorcy domagają się zmiany 20 ustaw, które przewidują sankcje karne i karne administracyjne za naruszanie norm prawnych przy działalności gospodarczej.


Przepisy prawa gospodarczego są wzajemnie sprzeczne, bardzo często niewykonalne, a w poszczególnych branżach przewidują za podobne czyny znacznie odbiegające od siebie sankcje: od 5 tysięcy złotych aż do 15 proc. rocznego przychodu firmy.

- Rozbieżności te wynikają z faktów, że w przeszłości poszczególne ustawy przygotowywały różne resorty, a kolejne rządy nie przyjmowały wspólnych zasad co do oceny społecznego niebezpieczeństwa czynów o charakterze gospodarczym - wyjaśnia Lech Pilawski, dyrektor generalny Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Uważa on, że do tej pory brakuje spójnej polityki rządu co do sankcji karnych dla przestępstw pozakodeksowych zamieszczonych w innych ustawach.

- Za podobne czyny powinny być wymierzane kary w takiej samej wysokości, bez względu na to, jakiej branży dotyczą - tłumaczy Grzegorz Wlazło, społeczny rzecznik przedsiębiorców. W dodatku wysokość kar oraz progi zagrożeń przewidziane w ustawach powinny być określone kwotowo, a nie w tzw. stawkach dziennych, albo w postaci wielokrotności wynagrodzenia za pracę, a nawet według aktualnego kursu euro. Określone w ten sposób kryteria często zmieniają się i przedsiębiorcy mają problem z ustaleniem ich wysokości - tłumaczy Grzegorz Wlazło.

Projekt ustawy depenalizacyjnej przygotowuje Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Autorzy projektu chcą w nim doprecyzować przesłanki odpowiedzialności karnej przedsiębiorców. Proponują także wprowadzenie kryterium dozwolonego ryzyka inwestycyjnego, jako okoliczności zwalniającej z odpowiedzialności karnej. Ich zdaniem jest to konieczne, gdyż w ostatnich latach znacznie zwiększyła się rola działalności inwestycyjnej obarczonej dużym ryzykiem.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzela Gawrońska-Baran

Radca prawny, doktor nauk prawnych z kilkunastoletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych, specjalizujący się również w kwestiach legislacyjnych. Autorka licznych profesjonalnych publikacji poświęconych problematyce zamówień publicznych. Wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych w latach 2007-2008, w latach 2010-2016 dyrektor departamentu zamówień publicznych w dużej instytucji zamawiającej. W ramach praktyki zawodowej prowadzi AGB Kancelarię Radcy Prawnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK