| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wysokość kar dla firm nie może zależeć od kursu euro

Wysokość kar dla firm nie może zależeć od kursu euro

Przedsiębiorcy domagają się zmiany 20 ustaw, które przewidują sankcje karne i karne administracyjne za naruszanie norm prawnych przy działalności gospodarczej.


Przepisy prawa gospodarczego są wzajemnie sprzeczne, bardzo często niewykonalne, a w poszczególnych branżach przewidują za podobne czyny znacznie odbiegające od siebie sankcje: od 5 tysięcy złotych aż do 15 proc. rocznego przychodu firmy.

- Rozbieżności te wynikają z faktów, że w przeszłości poszczególne ustawy przygotowywały różne resorty, a kolejne rządy nie przyjmowały wspólnych zasad co do oceny społecznego niebezpieczeństwa czynów o charakterze gospodarczym - wyjaśnia Lech Pilawski, dyrektor generalny Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Uważa on, że do tej pory brakuje spójnej polityki rządu co do sankcji karnych dla przestępstw pozakodeksowych zamieszczonych w innych ustawach.

- Za podobne czyny powinny być wymierzane kary w takiej samej wysokości, bez względu na to, jakiej branży dotyczą - tłumaczy Grzegorz Wlazło, społeczny rzecznik przedsiębiorców. W dodatku wysokość kar oraz progi zagrożeń przewidziane w ustawach powinny być określone kwotowo, a nie w tzw. stawkach dziennych, albo w postaci wielokrotności wynagrodzenia za pracę, a nawet według aktualnego kursu euro. Określone w ten sposób kryteria często zmieniają się i przedsiębiorcy mają problem z ustaleniem ich wysokości - tłumaczy Grzegorz Wlazło.

Projekt ustawy depenalizacyjnej przygotowuje Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Autorzy projektu chcą w nim doprecyzować przesłanki odpowiedzialności karnej przedsiębiorców. Proponują także wprowadzenie kryterium dozwolonego ryzyka inwestycyjnego, jako okoliczności zwalniającej z odpowiedzialności karnej. Ich zdaniem jest to konieczne, gdyż w ostatnich latach znacznie zwiększyła się rola działalności inwestycyjnej obarczonej dużym ryzykiem.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »