| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Może się zmienić sposób rozliczania nadgodzin

Może się zmienić sposób rozliczania nadgodzin

Rząd chce uzyskać opinię pracodawców i związków o zmianach w definicji godzin nadliczbowych i wydłużeniu tygodniowego czasu pracy.


Pracą w godzinach nadliczbowych powinno być każde wykonywanie obowiązków służbowych, jeżeli przekracza ono wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym.

Rząd skierował taką propozycję do dyskusji z partnerami społecznymi w trakcie prac Komisji Trójstronnej.

Wprowadzenie takiej zmiany oznaczałoby, że np. dodatek z tytułu pracy w nadgodzinach przysługiwałby pracownikom dopiero po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego czasu pracy. Rząd nie wykluczył, że jeśli te zmiany zostaną zaakceptowane przez partnerów społecznych, osoby, których obowiązują najdłuższe okresy rozliczeniowe (np. 12-miesięczne), otrzymałyby więcej pieniędzy. Zmiana terminów wypłacania dodatku byłaby bowiem dla ich pracodawców formą nieoprocentowanego kredytu.

Rząd poddał pod dyskusję także m.in. możliwość szerszego wprowadzenia tzw. klauzul opt-out. W jednym tygodniu pracownicy mogliby pracować dłużej niż obecne 48 godz. (wraz z godzinami nadliczbowymi), a w innym krócej. Partnerzy społeczni mają także zaopiniować propozycję jednakowego rekompensowania pracy wykonywanej w niedziele, święta i dni wolne wynikające z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TomTom

Założona w 1991 firma TomTom (AEX:TOM2) jest wiodącym na świecie dostawcą produktów i usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych ukierunkowanym na dostarczenie wszystkim kierowcom najlepszych na świecie rozwiązań nawigacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK