| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Bezrobocie najniższe od 18 lat

Bezrobocie najniższe od 18 lat

We wrześniu wskaźnik bezrobocia zmalał do 9,1 proc. To najniższy jego poziom od 1991 roku.


Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podało, że we wrześniu tego roku bez pracy pozostawało 1,38 mln osób. To o prawie 26 tys. osób mniej niż miesiąc wcześniej i o 368 tys. mniej niż na początku roku. Wskaźnik bezrobocia obniżył się w ubiegłym miesiącu do 9,1 proc. Ostatnio wskaźnik ten na tak niskim poziomie był notowany w lipcu 1991 r. Wyniósł wtedy 9,4 proc.

Był to jednak początek transformacji gospodarki i zmiany na rynku pracy dopiero się zaczynały. W ich efekcie wskaźnik bezrobocia w kolejnych latach bardzo szybko rósł, aby w lutym 2003 r. osiągnąć rekordowy poziom 20,7 proc. Tegoroczny, wrześniowy wynik oznacza, że poziom bezrobocia w Polsce jest najniższy od 18 lat.

Jak wskazuje resort pracy poprawa sytuacji wynika m.in. z tego, że na rynku pracy wciąż utrzymuje się ożywienie i firmy poszukują nowych pracowników. W okresie styczeń-wrzesień tego roku do urzędów pracy zgłosiły zapotrzebowanie na 943 tys. pracowników. Wiele osób znalazło też pracę o charakterze subsydiowanym - ze środków Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dynamiczną poprawę na polskim rynku pracy odnotowuje też unijny urząd statystyczny Eurostat. Z najnowszych jego danych (nieco inaczej wylicza wskaźnik bezrobocia) wynika, że Polska jest krajem, w którym bezrobocie maleje najszybciej ze wszystkich krajów UE. Co więcej Polska nie jest już też na szarym końcu jeśli chodzi o wskaźnik bezrobocia. W sierpniu tego roku wyniósł on 6,7 proc. i wyprzedziliśmy pod tym względem osiem krajów UE.

Bartosz Marczuk

bartosz.marczuk@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Business Media Software Solutions

Firma zajmuje się zastosowaniem nowoczesnych technologii w procesie nauczania, komunikacji w biznesie i e-learningu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK