| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Obniżenie kapitału bez pokrzywdzenia wierzycieli

Obniżenie kapitału bez pokrzywdzenia wierzycieli

Zarząd spółki akcyjnej może odstąpić od zbadania przez biegłego rewidenta wniesionych aportem wkładów niepieniężnych.

Cała operacja może odbywać się w granicach wcześniej określonych przez walne zgromadzenie w uchwale. Podejmowana jest ona większością dwóch trzecich głosów, natomiast bezwzględna większość głosów wystarczy, wówczas gdy na walnym zgromadzeniu reprezentowana jest co najmniej połowa kapitału zakładowego.

Zanim podjęta zostanie uchwała, zarząd musi przygotować na piśmie sprawozdanie i określić w nim, jaki spółka ma interes w finansowaniu nabycia swoich akcji, czy ponosi ryzyko w zakresie płynności finansowej i wypłacalności, a także, jakie są przyczyny i cel finansowania. Sprawozdanie musi zawierać też cenę nabycia albo objęcia akcji spółki z uzasadnieniem, że jest ona godziwa.

W przypadku podjęcia uchwały o obniżeniu kapitału zakładowego zarząd powinien wezwać wierzycieli do zgłoszenia roszczeń wobec spółki w ciągu trzech miesięcy. Gdyby w tym czasie zostały zgłoszone jakieś roszczenia, spółka powinna je zaspokoić. Oprócz tego wierzyciele mogą domagać się zaspokojenia roszczeń niewymagalnych, które powstały jeszcze przed obniżeniem kapitału zakładowego. Muszą jednak wówczas uprawdopodobnić, że nie otrzymali od spółki zabezpieczenia, a obniżenie kapitału zagraża zaspokojeniu ich. W ramach realizacji zabezpieczenia spółka powinna wówczas złożyć określoną kwotę do depozytu sądowego. Natomiast roszczenia akcjonariuszy będzie mogła zaspokoić dopiero po upływie sześciu miesięcy od zgłoszenia wpisu o obniżeniu kapitału zakładowego do rejestru.

- Przyjęcie takiej procedury spowoduje, że spółka nabędzie akcje bez uszczerbku dla zaspokojenia roszczeń wierzycieli - komentuje adwokat Maciej Lipiec.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK