| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorca będzie mógł wybrać rodzaj postępowania

Przedsiębiorca będzie mógł wybrać rodzaj postępowania

Tylko od decyzji przedsiębiorcy w sprawie przeciwko konsumentowi będzie zależeć dochodzenie roszczeń w odrębnym europejskim postępowaniu nakazowym. Gdy nie zgodzi się on na wniesienie sprzeciwu, sprawa będzie umorzona.


ZMIANA PRAWA

Powód może wybrać, w jakim postępowaniu będzie dochodził swoich roszczeń. Może zdecydować się na dotychczas obowiązujący tryb lub wybrać odrębne europejskie postępowanie nakazowe - przewiduje rządowy projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, którego pierwsze czytanie odbędzie się dzisiaj w Sejmie. Europejski tryb postępowania nakazowego ułatwi w przyszłości wyegzekwowanie roszczeń w krajach UE.

Proponowana reforma procedury cywilnej przewiduje, że w europejskim postępowaniu nakazowym sędziowie sądów rejonowych i okręgowych będą mogli rozpoznawać sprawy wówczas, gdy przewidują to warunki określone w rozporządzeniu WE nr 861/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lipca 2007 r.

Europejski nakaz zapłaty będzie mógł wydać nawet referendarz sądowy. Jeżeli przedsiębiorca wybierze europejskie postępowanie nakazowe, to wówczas w pozwie powinien oświadczyć, że podał informacje zgodne ze swoją najlepszą wiedzą. Musi dodać też, że jest przekonany o tym, że są one prawdziwe oraz wie o sankcjach zgodnych z prawem krajowym, które grożą za podanie nieprawdziwych danych.

Gdy nakaz zapłaty zostanie wydany tylko co do części roszczenia objętego pozwem, sąd musi o tym poinformować powoda. Projekt przewiduje, że to samo roszczenie może zostać rozpoznane w dwóch postępowaniach, wówczas gdy jego część nie spełnia warunków wymaganych przez procedurę europejskiego nakazu zapłaty. Powód musi jednak wyrazić zgodę na prowadzenie sprawy w dwóch trybach i wydanie europejskiego nakazu zapłaty tylko w zakresie części roszczenia. W takiej sytuacji pozostałą część sąd rozpozna we właściwym trybie. W razie braku zgody powoda na podział roszczenia pozew o wydanie europejskiego nakazu zapłaty zostaje w całości załatwiony negatywnie.

- Takie rozbicie roszczenia na części może występować na przykład wówczas, gdy jedną z nich należy potraktować jako gospodarczą - tłumaczy radca prawny Helena Markowska z kancelarii radców prawnych Biernaccy. Spory między przedsiębiorcami rozpoznawane są przez sądy gospodarcze przy zastosowaniu procedury znacznie różniącej się od stosowanej w wydziałach cywilnych podczas rozpatrywania spraw dwóch osób fizycznych niebędących przedsiębiorcami. Całe roszczenie nie mogłoby wówczas zostać osądzone w europejskim postępowaniu nakazowym. Projekt przewiduje, że procedura musi być jednolita - dodaje Helena Markowska.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK