| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Co czwarty pracodawca zamierza w przyszłym kwartale zatrudniać nowych pracowników

Co czwarty pracodawca zamierza w przyszłym kwartale zatrudniać nowych pracowników

Najnowszy Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia w Polsce wskazuje, że co czwarty przedsiębiorca zamierza w IV kwartale tego roku zatrudnić nowe osoby. Z czego wynika taki optymizm?


- Obecnie, podobnie jak trzy miesiące temu, wzrost zatrudnienia deklaruje najwięcej pracodawców z sektorów budownictwa, a także przemysłu wydobywczego. Choć jeszcze trzy miesiące temu ich optymizm dotyczący perspektyw zatrudnienia nowych pracowników był znacznie większy.

Zmniejszają się przy tym możliwości zatrudnienia w krajach, do których najczęściej udają się Polacy, m.in. w Irlandii i w Wielkiej Brytanii. Silna złotówka i rosnący rynek pracy w Polsce sprawiają, że praca za granicą staje się coraz mniej atrakcyjna.

W Polsce pracodawcy mają jednak problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników.

- Rzeczywiście. Z naszego badania dotyczącego najbardziej poszukiwanych specjalistów wynika, że bardzo wiele firm ma problemy z rekrutacją przede wszystkim wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Chodzi w szczególności o elektryków, cieśli, murarzy, stolarzy, hydraulików, spawaczy.

Na naszym rynku pracy brakuje także kierowców, techników, inżynierów, a także pracowników obsługi klienta, gastronomii i hotelarstwa. Poszukiwani są także pracownicy produkcji i przedstawiciele handlowi, a także pracownicy sekretariatu i asystenci administracji.

Co jest przyczyną braku specjalistów?

- Jedną z przyczyn jest niedostosowanie systemu edukacji do wymogów rynku pracy. Aby to zmienić, oferta szkół wyższych czy szkół zawodowych musi być konstruowana na podstawie monitoringu rynku pracy i obserwacji procesów na nim zachodzących. Młodym ludziom, którzy wchodzą na rynek pracy, potrzebna jest też bardziej ścisła współpraca z doradcą zawodowym. Obecnie, wybierając szkołę, bardziej kierują się modą niż swoimi predyspozycjami i potrzebami rynku.

Warto też zauważyć, że w wyniku postępu technologicznego i zwiększania wydajności w pracy znika wiele stanowisk wymagających rutynowych działań, niskich kwalifikacji, na które niegdyś było wielkie zapotrzebowanie. Z jednej strony zmniejsza to zapotrzebowanie na określone zawody, z drugiej jednak pozbawia się miejsc pracy niektórych pracowników. Dlatego zarówno oni, jak i ich przedstawiciele związkowi muszą zacząć wykorzystywać szanse, jakie daje zdobywanie nowych kwalifikacji.

Iwona Janas, dyrektor generalna firmy Manpower Polska

Rozmawiała Izabela Rakowska-Boroń

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK