| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Fiskus opodatkowuje dopłaty do kapitału zakładowego

Fiskus opodatkowuje dopłaty do kapitału zakładowego

Przy konwersji dopłat na kapitał zakładowy fiskus twierdzi, że transakcja ta wiązać się może z powstaniem przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych dla udziałowca spółki dokonującej konwersji.

- Tak. Takie stanowisko zaprezentowała np. Izba Skarbowa w Krakowie w decyzji z 10 stycznia 2007 r. (nr PD-1/42180-1/07). Niefortunne jest w tym zakresie sformułowanie art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT oraz art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy o PIT. Zgodnie z tymi przepisami dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest m.in. dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej (dopłaty ujmowane są jako kapitał zapasowy, a wskutek konwersji przenoszone są na kapitał zakładowy).

• I fiskus ma rację?

- Literalna interpretacja tych przepisów powodowałaby opodatkowanie (wirtualnego) dochodu po stronie udziałowca, tj. opodatkowanie kwot, które zostały przez niego wcześniej wniesione jako dopłaty. A przepis ten zakłada opodatkowanie bieżącego lub wcześniej wypracowanego przez osobę prawną dochodu, który przekazywany jest na kapitał zakładowy z kapitału rezerwowego.

• Jak więc rozliczać dochód uzyskany z tytułu udziału w zyskach osób prawnych?

- Językowa interpretacja przepisów może skutkować ryzykiem opodatkowania 19-proc. podatkiem (wirtualnego) dochodu uzyskanego z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Ryzyko to dotyczy osób fizycznych będących udziałowcami spółki dokonującej konwersji, a także innych spółek kapitałowych będących udziałowcami takiego podmiotu, które nie spełniają określonych w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT warunków koniecznych do zwolnienia z tego podatku, tj. posiadania 15 proc. udziałów przez okres co najmniej dwóch lat. Dodatkowo dla zastosowania zwolnienia w przypadku gdy udziałowcami podmiotu dokonującego konwersji są inne spółki kapitałowe, organy podatkowe wymagać mogą uzyskania przez spółkę dokonującej konwersji certyfikatów rezydencji jej udziałowców.

Fot. Arch.

Tomasza Piekielnik, starszy konsultant w Ernst & Young we Wrocławiu

Rozmawiała Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Ręczkowska

Specjalista w zakresie księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK