| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Banki proponują dopłaty do kredytów dla firm na wsi

Banki proponują dopłaty do kredytów dla firm na wsi

Część środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich powinna pójść na dopłaty do kredytów. Skorzystać z nich miałyby firmy, którym resort rolnictwa chce odebrać połowę unijnych dotacji.


Związek Banków Polskich proponuje wyjście z fatalnej sytuacji, w której firmy działające w branży spożywczej oraz mikroprzedsiębiorców działających na obszarach wiejskich postawił resort rolnictwa. Jak ujawniliśmy we wtorek, ministerstwo chce o 1 mld zł zmniejszyć pulę dostępnych dla nich unijnych dotacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

- Będziemy zachęcali resort rolnictwa oraz Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do przeznaczenia części środków w programie na dopłaty do kapitału lub do oprocentowania kredytów. Taki montaż środków publicznych i prywatnych pozwoliłby zwiększyć liczbę inwestycji, na sfinansowanie których starczyłoby środków unijnych - mówi GP Arkadiusz Lewicki ze Związku Banków Polskich.

Dodaje, że polskie banki chętnie wzięłyby udział w takich działaniach, szczególnie że już teraz są one prowadzone, jeśli chodzi o finansowanie inwestycji ze środków krajowych. Chodzi o wprowadzone kilka lat temu przez ARiMR dopłaty do kredytów inwestycyjnych branych przez rolników lub firmy z branży rolniczo-spożywczej. Środki na ten cel łoży budżet państwa, a zgodę na taką formę pomocy wyraziła Komisja Europejska.

Arkadiusz Lewicki twierdzi, że takie rozwiązanie zastosowano już w przypadku innych unijnych dotacji.

- Podobny system jest właśnie uruchamiany w ramach programu Innowacyjna Gospodarka w działaniu Kredyt technologiczny. Włączenie banków umożliwiło zwiększenie puli dostępnych środków dla firm o 100 proc. - podkreśla przedstawiciel ZBP.

Dodaje, że banki proponowały już wcześniej zastosowanie dopłat do kredytów w PROW, ale resort rolnictwa nie był zainteresowany.

- Wprowadzenie dopłat pozwoliłoby rządowi wybrnąć z trudnej sytuacji związanej z PROW i jednocześnie zwiększyć dostępną dla przedsiębiorców pulę wsparcia - mówi Arkadiusz Lewicki.

JAK DZIAŁAJĄ DOPŁATY PRZY KREDYCIE TECHNOLOGICZNYM

Nowe zasady udzielania kredytu technologicznego będą obowiązywały od 1 stycznia 2009 r. Będą go udzielać banki komercyjne ze środków własnych, natomiast BGK spłaci część zaciągniętego kredytu w formie premii technologicznej ze środków programu Innowacyjna Gospodarka. Kredyt będzie można uzyskać na zakup nowej technologii przez mikro-, małego i średniego przedsiębiorcę.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autor:

Źródło:

GP
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »