| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podatnicy zamiast etatu wolą własny biznes

Podatnicy zamiast etatu wolą własny biznes

W 2007 roku wzrosła liczba podatników w I progu skali PIT kosztem progów II i III. Wzrosła też - i to znacznie - liczba podatników 19-proc. liniowego PIT. Zdaniem ekspertów to efekt świadomych wyborów i planowania podatkowego.

Spadek liczby podatników w II i III progu skali podatkowej w rozliczeniach podatkowych PIT za rok 2007 może wynikać też z powszechności niektórych ulg podatkowych. Szczególnie nowej ulgi na dzieci, z której skorzystało około 4 mln podatników. Na ten aspekt zwraca uwagę Arkadiusz Gliniecki, który wskazuje, że nie można zapominać, że mimo takich statystyk nadal podatnicy rozliczający się według stawki 40-proc. (III próg podatkowy), wpłacili do budżetu aż 19,9 proc. dochodów z PIT.

Na ulgi jako jedną z głównych przyczyn rozszerzenia I grupy podatkowej wskazuje także Andrzej Pośniak, doradca podatkowy w Kancelarii CMS Cameron McKenna.

Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy z kancelarii Ożóg i Wspólnicy, wylicza z kolei, że większa liczba podatników skorzystała ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem.

- To również skutkuje wzrostem liczby podatników, których dochody nie przekraczają I przedziału skali podatkowej - wyjaśnia Dominika Dragan-Berestecka.

Paweł Jabłonowski, doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, twierdzi, że opisywana tendencja może świadczyć o fakcie, że podatnicy uzyskujący najwyższe dochody optymalizują swoje rozliczenia, płacąc podatki nie według skali, ale według stawki liniowej związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ekspert argumentuje także, że wzrost gospodarczy i wzrost wysokości płac powoduje, że na rynek pracy wchodzą osoby, które dotychczas były bierne w sferze zatrudnienia. Ich dochody nie są z reguły wysokie i dzięki takim podatnikom wzrasta liczba osób rozliczających się według skali podatkowej.

Od 1 stycznia 2009 r. skala PIT będzie miała dwie stawki 18 i 32 proc. zamiast dzisiejszych 19, 30 i 40 proc. Według Marcina Radwana i Władysława Vargi z Taxpoint można przypuszczać, że nowa skala podatkowa w pewnym stopniu ograniczy analizowane zjawisko.

- Jednak osoby, które już działają jako przedsiębiorcy, na etat raczej nie wrócą - uważają nasi rozmówcy.

Andrzej Pośniak dodaje, że wprowadzenie dwóch progów podatkowych przy odpowiednio wysokiej kwocie dla I progu może spowodować, że od nowego roku jeszcze więcej podatników będzie płacić podatek według najniższej stawki podatkowej.

Podobnie uważa Dominika Dragan-Berestecka, która mówi, że po wprowadzeniu od 2009 roku dwóch stawek podatkowych należy spodziewać się, że zdecydowaną większość podatników stanowić będą osoby, których dochody nie przekroczą I przedziału skali podatkowej (dochody do kwoty 85 528 zł).

- Część przedsiębiorców rozliczających się według stawki 19-proc. może powrócić do rozliczania na zasadach ogólnych (podatek według stawki 18-proc.), gdyż wówczas mogą skorzystać, np. ze wspólnego rozliczenia - twierdzi Arkadiusz Gliniecki.

Rozliczenia podatników PIT

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

678 tys. wzrost liczby podatników w I przedziale skali w 2007 roku w porównaniu z rokiem 2006

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK