| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy transportowe mają prawo dokonywania peferencyjnych odpisów

Firmy transportowe mają prawo dokonywania peferencyjnych odpisów

Przedsiębiorstwa transportowe spełniające ustawowe warunki dla skorzystania z amortyzacji jednorazowej mogą z niej skorzystać na równi z innymi przedsiębiorcami.


Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nie jest dopuszczalne dokonywanie jednorazowo odpisów amortyzacyjnych w stosunku do niektórych środków trwałych, np. samochodów osobowych. Przepisy nie wykluczają jednak możliwości stosowania jednorazowej amortyzacji w stosunku do innych niż samochody osobowe pojazdów transportu drogowego, w tym samochodów ciężarowych, przez podatników prowadzących działalność w zakresie drogowego transportu towarowego.

W ocenie resortu finansów jednorazowy odpis amortyzacyjny, jakkolwiek stanowi pomoc publiczną, nie stanowi pomocy na nabycie środka trwałego. Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie drogowego transportu towarowego mają zatem możliwość korzystania z jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od nabytych dla potrzeb tej działalności pojazdów transportu towarowego, w tym samochodów ciężarowych. Wyjaśnienie to znajduje potwierdzenie w piśmie Ministerstwa Finansów z 7 maja 2008 r. (FG5/0683/11/ZKN/ 43/08), skierowanym do dyrektorów izb skarbowych.

Według części urzędów skarbowych przedsiębiorca będący małym podatnikiem, który świadczy usługi transportowe, nie ma prawa do stosowania jednorazowej amortyzacji. Z art. 22k ust. 10 ustawy o PIT wynika, że jednorazowa amortyzacja stanowi pomoc de minimis udzielaną w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa wspólnotowego.

Zasady przyznawania i korzystania z tej pomocy reguluje rozporządzenie Komisji (WE) nr 1998/2006 z 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz.Urz. UE L 379 z 28 grudnia 2006 r.). Przepisów tych nie stosuje się jednak do pomocy na nabycie pojazdów przeznaczonych do transportu drogowego przyznawanej podmiotom gospodarczym prowadzącym działalność zarobkową w zakresie drogowego transportu towarowego.

Niektóre organy podatkowe odmawiają przedsiębiorcom prawa do stosowania jednorazowej amortyzacji utożsamiając tę formę pomocy de minimis z nabyciem środków transportowych. Teraz problem wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 3486).

Ważne!

Jednorazowy odpis amortyzacyjny stanowiący pomoc publiczną nie może być jednak uznany za pomoc na nabycie środka trwałego

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »