| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Spowalniająca gospodarka może zniechęcić RPP do podwyżek stóp

Spowalniająca gospodarka może zniechęcić RPP do podwyżek stóp

O 5,6 proc. wzrosła dynamika produkcji w lipcu w ujęciu rocznym. Dane potwierdzają tezę o spowolnieniu gospodarki.

Podane przez GUS kilka dni temu dane o wynagrodzeniach były argumentem za podwyżką stóp. Tymczasem dane o produkcji to argument za pozostawieniem stóp na obecnym poziomie. Prognoza GP mówiła o wzroście na poziomie 7,4 proc., a niższa dynamika w lipcu to dowód na to, że polska gospodarka nie opiera się tak skutecznie spowolnieniu gospodarek europejskich.

- Można zastanawiać się, jak mocny złoty wpływa na kondycję eksportu, ale kwestia jest bardziej ogólna: nasza gospodarka cierpi z po- wodu spowolnienia w Europie. Niestety teza, jakoby czekało nas łagodne spowolnienie i dodatkowo trwające relatywnie krótko, może okazać się nieprawdziwa. Bardziej będzie to przypominać cykl, w ja- kim działają gospodarki europejskie - mówi Ernest Pytlarczyk, ekonomista BRE Banku.

Choć to dopiero pierwszy miesiąc III kwartału, to już teraz ekonomiści spodziewają się, że spowolnienie w tym kwartale będzie większe niż w II kwartale, kiedy porównamy go do I kwartału (według prognozy GP w II kwartale wzrost PKB wyniósł 5,6 proc. wobec 6,1 proc. w I kwartale).

- Dane o produkcji przemysłowej zwiększają ryzyko ukształtowania się wzrostu gospodarczego w III kwartale na poziomie niższym niż prognozowane przez nas 4,9 proc. rok do roku - mówi Adam Antoniak, ekonomista BPH.

Tym bardziej że w sierpniu dynamika produkcji może być nawet ujemna - choć po części będą za to odpowiadały czynniki statystyczne (mniejsza liczba dni roboczych niż w sierpniu 2007 r.).

Środowe dane oddalają perspektywę podwyżek stóp procentowych - spowalniająca gospodarka może zniechęcić RPP do podnoszenia kosztu kredytu.

- To bardzo silny argument przeciw podwyżkom. Nawet członkowie Rady Polityki Pieniężnej prezentujący jastrzębie poglądy dopuszczali kolejne podwyżki, ale tylko przy dobrych informacjach z gospodarki. Tymczasem produkcja w sierpniu może być ujemna, a inflacja od sierpnia może spadać - mówi ekonomista BRE Banku.

5 proc. maksymalnie może wynieść wzrost gospodarczy w III kwartale

Mirek Kuk

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK