| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Co dziesiąta firma nielegalnie zatrudniała cudzoziemców

Co dziesiąta firma nielegalnie zatrudniała cudzoziemców

Ukraińcy, Rosjanie i Białorusini stanowią połowę ze wszystkich nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców.


Co trzecia firma naruszyła przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców. Większość z nich to małe firmy. Tak stwierdziła Państwowa Inspekcja Pracy w raporcie opublikowanym przed miesiącem na temat kontroli legalności zatrudnienia. Po zakończeniu kontroli PiP wojewoda, Straż Graniczna lub Policja wydali 75 decyzji o wydaleniu cudzoziemca lub zobowiązaniu go do opuszczenia terytorium Polski.

Od 1 lipca 2007 r. do 30 czerwca 2008 r. PiP skontrolowała 1,6 tys. firm, w których pracowało 6,9 tys. cudzoziemców, w tym 3 tys. na podstawie zezwoleń na pracę. Pozostali cudzoziemcy pochodzili z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Byli zatrudnieni na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia im pracy. Firma składa je w urzędzie pracy. Od 1 lutego tego roku mogą oni pracować w Polsce bez zezwolenia na pracę przez sześć miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy we wszystkich sektorach gospodarki.

Najczęstszym wykroczeniem (w prawie co dziesiątej firmie), jakiego dopuścili się przedsiębiorcy, było zatrudnienie cudzoziemca bez zezwolenia na pracę. Następnym - powierzenie mu pracy bez uprzedniego zawarcia z nim umowy o pracę lub cywilnoprawnej. Najliczniejszą grupę wśród nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców stanowili Ukraińcy, Rosjanie, Wietnamczycy, Białorusini i Chińczycy.

Firmie grozi grzywna w wysokości co najmniej 3 tys. zł za wykroczenie polegające na zatrudnieniu cudzoziemca bez zezwolenia na pracę lub na innych warunkach niż w nim określone albo na innym stanowisku. Obcokrajowiec może zapłacić co najmniej 1 tys. zł grzywny, jeśli pracował bez zezwolenia.

Według PiP, jedną z najistotniejszych przyczyn nielegalnego zatrudniania cudzoziemców jest słaba znajomość przez pracodawców przepisów dotyczących tej kwestii. Są one skomplikowane, rozproszone po wielu aktach prawnych i często niespójne. Ponadto czynnikiem utrudniającym ich zrozumienie przez cudzoziemców jest bariera językowa. Nielegalnemu zatrudnianiu obcokrajowców sprzyja również bardzo sformalizowana i czasochłonna procedura wydawania zezwoleń na pracę, trwająca często 3-4 miesiące.

PiP proponuje utworzenie centralnego rejestru wydawanych zezwoleń na pracę. Obecnie każdy wojewoda prowadzi odrębnie taki rejestr. Centralny rejestr byłby dostępny w systemie on-line dla wszystkich służb uprawnionych do kontrolowania cudzoziemców, czyli m.in. dla Straży Granicznej.

- Trzeba stworzyć także rejestr oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom wydawanych przez urzędy pracy - mówi Henryk Michałowicz z Konfederacji Pracodawców Polskich.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK