REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wystarczy, że polisa dotyczy wykonywanej działalności

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Ubezpieczenie w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej nie musi być tożsame z pełnym zakresem działalności firmy ujawnionym w Krajowym Rejestrze Sądowym.
ORZECZENIE

REKLAMA

Agencja Nieruchomości Rolnych Oddział w Poznaniu wybrała w przetargu na wycenę nieruchomości ofertę firmy Ekspertgrunt. Inny wykonawca, Biuro Usług Inżynierskich Kosztbud, oprotestował wynik przetargu, zarzucając, że do zwycięskiej oferty nie dołączono polisy potwierdzającej, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności. Przedstawione przez zwycięzcę polisy potwierdzały ubezpieczenie tylko jednego zakresu działalności wykonawcy ujawnionego w KRS.

REKLAMA

Po stronie zamawiającego przystąpił do postępowania zwycięzca przetargu, wskazując, że prowadzi on działalność w zakresie wyceny nieruchomości, geodezji i kartografii, choć rzeczywiście w Krajowym Rejestrze Sądowym określono szerszy zakres jego działalności. Złożone przez niego polisy odnoszą się do faktycznie wykonywanej działalności i potwierdzają spełnienie warunku udziału w postępowaniu. Zamawiający protest w całości oddalił, więc wykonawca odwołał się do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołanie. Uznała, że wykonawcy powinni przedstawić polisy potwierdzające posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w zakresie rzeczywiście wykonywanej działalności.

Według KIO polisa potwierdzająca posiadanie ubezpieczenia w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej nie musi być tożsama z pełnym zakresem działalności firmy ujawnionym w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wystarczy, że ubezpieczenie odnosi się do faktycznie wykonywanej przez firmę działalności. Przedstawione przez zwycięskiego wykonawcę polisy ubezpieczeniowe potwierdzały zawarcie umów ubezpieczenia na cały faktycznie wykonywany przedmiot działalności. Odwołujący się wykonawca nie udowodnił, że zakres faktycznie wykonywanej przez zwycięzcę działalności jest szerszy niż zakres objęty polisami. Izba nie uznała za wiarygodny dowód wydruku stron internetowych i zdjęć, które miały świadczyć o prowadzeniu działalności gospodarczej w szerszym zakresie niż objęty ubezpieczeniem. Zatem nie było podstaw do wykluczenia zwycięskiego oferenta.

Sygn. akt KIO/UZP 429/08

Ewa GrĄczewska-Ivanova

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

OPINIA

Piotr Trębicki, radca prawny, szef zespołu zamówień publicznych w Kancelarii Gessel w Warszawie

Piotr Trębicki

radca prawny, szef zespołu zamówień publicznych w Kancelarii Gessel w Warszawie

Przedmiotem badania przez zamawiającego powinno być tylko ubezpieczenie wykonawców w zakresie zamawianej usługi wyceny nieruchomości. Tak należałoby interpretować to postanowienie s.i.w.z. Wnosząc odwołania dotyczące wyboru ofert konkurentów, musimy także pamiętać, że zamawiający nie jest żadnym cenzorem ani kolejnym organem kontroli państwowej, badającym prawidłowość prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców. Nie powinien zatem zamawiającego interesować zakres ochrony ubezpieczeniowej wykonawców.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA