| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Opóźni się przydział dotacji dla dużych firm na ochronę środowiska i badania

Opóźni się przydział dotacji dla dużych firm na ochronę środowiska i badania

Resort rozwoju chce zmienić prawo, tak by można było zmieniać zasady przydzielania dotacji z UE w trakcie trwania konkursów. Wszystko po to, aby uniknąć blokady funduszy unijnych w IV kwartale tego roku.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego chce do ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, regulującej dystrybucję funduszy unijnych, wprowadzić zapis, który będzie umożliwiał zmianę warunków konkursu o dotacje z UE podczas jego trwania.

- Zmiana warunków konkursu będzie mogła zostać zastosowana tylko w przypadku, gdy w czasie jego trwania zmieni się prawo - mówi Jarosław Pawłowski, wiceminister rozwoju regionalnego.

Dodaje, że w ten sposób resort chce uniknąć zablokowania konkursów o dotacje dla firm w IV kwartale tego roku. Takie niebezpieczeństwo sygnalizowała w ubiegłym tygodniu na łamach GP Danuta Jabłońska, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Ryzyko dotyczy nie tylko programów krajowych, ale także wsparcia w ramach regionalnych programów operacyjnych. Aby uniknąć zablokowania dotacji, agencja chce jeszcze w tym miesiącu uruchomić konkurs na dotacje do badań naukowych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP).

- Chcemy, by nowela ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju weszła w życie 1 stycznia. Dzięki temu będziemy mogli dostosować nierozstrzygnięte konkursy do nowego rozporządzenia KE - mówi Jarosław Pawłowski.

Powodem zamieszania jest nowe rozporządzenie w sprawie wyłączeń grupowych, które Komisja Europejska przyjęła na początku lipca. Dokument, który będzie obowiązywał od 1 stycznia 2009 roku, wprowadza nowe zasady udzielania pomocy publicznej ze środków UE dla przedsiębiorstw. Wszystkie umowy o przyznaniu dotacji, które zostaną podpisane już w przyszłym roku, muszą być oparte na nowym prawie. To oznacza, że jeśli konkurs o unijne dotacje rozpocznie się np. w październiku, w oparciu o stare zasady pomocy publicznej, to po jego rozstrzygnięciu już w nowym roku (ocena projektów trwa minimum trzy miesiące) nie będzie można przyznać firmom dotacji. Marta Cerkownik z Delloite Polska jest zdziwiona zapowiedziami resortu. Według niej o wiele lepszym rozwiązaniem byłaby szybka nowelizacja odpowiednich polskich rozporządzeń.

- W większości przypadków byłyby to jedynie małe zmiany - podkreśla Marta Cerkownik.

Dodaje, że jeśli zmienione rozporządzenia zostałyby przyjęte na przełomie września i października, to konkursy o unijne wsparcia dla przedsiębiorców można by rozpisywać jeszcze w tym roku już na nowych zasadach.

Niestety opóźnień nie uda się uniknąć we wszystkich przypadkach. Nowe rozporządzenie rozszerza katalog pomocy publicznej, która jest objęta wyłączeniami grupowymi - czyli nie musi być notyfikowana w Brukseli. To powoduje, że niektóre dotacje ruszą dopiero, kiedy zostaną przygotowane polskie rozporządzenia w oparciu o nowe unijne prawo. Opóźnienia mogą dotyczyć np. dotacji na ochronę środowiska czy na badania i rozwój dla dużych firm.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Więcej: http://ec.europa.eu/comm/competition/ state_aid/reform/reform.cfm

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK