| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Cena musi się zgadzać z systemem płatniczym

Cena musi się zgadzać z systemem płatniczym

Cena przedstawiona w ofercie musi być wyrażona w setnych częściach złotego, tj. do drugiego miejsca po przecinku


Urząd Miasta Legnicy w przetargu na modernizację płyt rynku odrzucił ofertę PPUH Steinbudex J.M. Wskazał, że wykonawca w kosztorysie ofertowym podał ryczałtowe ceny jednostkowe w tysięcznych, a nie w setnych częściach złotego. Przedsiębiorca wniósł protest. Bronił się, że ceny jednostkowe mają jedynie znaczenie kalkulacyjne i były mnożnikiem, który miał służyć do obliczenia wynagrodzenia za wykonaną robotę budowlaną. Zamawiający oddalił protest, więc wykonawca wniósł odwołanie do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) oddaliła odwołanie. Wskazała, że oferta odwołującego zajęła drugą pozycję w rankingu ofert, a wykonawca nie podniósł zarzutów co do oferty najkorzystniejszej. Zatem nie posiadał interesu prawnego do wnoszenia środków odwoławczych.

Izba odniosła się jednak do kwestii ceny. Podkreśliła, że zgodnie z ustawą o cenach z 2001 roku (Dz.U. nr 97, poz. 1050 ze zm.) ceną jest wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić za towar lub usługę. Z ustawy o Narodowym Banku Polskim (Dz.U. z 1997 r. nr 140, poz. 938 ze zm.) wynika, że znakami pieniężnymi w Polsce są banknoty i monety opiewające na złote i grosze. Zatem cena przedstawiona w ofercie musi być wyrażona w setnych częściach złotego, tj. do drugiego miejsca po przecinku.

W ocenie Izby inaczej należy oceniać ceny jednostkowe określone w kosztorysie ofertowym w tysięcznych częściach złotego. Są one składnikiem cenotwórczym (elementem), w oparciu o który zostanie obliczone wynagrodzenie należne za wykonaną robotę. Jeśli wynik przeliczeń i cena ostateczna zostanie wyrażona z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, to jest to zgodne z polskim systemem płatniczym.

Sygn. akt KIO/UZP 475/08

Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK