| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > ZUS za długi zajmuje firmowe nieruchomości

ZUS za długi zajmuje firmowe nieruchomości

Firma nieopłacająca składek może nie otrzymać kredytu w banku. Nie zostanie też dopuszczona do przetargu. ZUS ma prawo przeprowadzić egzekucję administracyjną, dokonać wpisu hipoteki przymusowej lub ustanowić zastaw.


• Jakie konsekwencje grożą firmie, która nie płaci składek do ZUS?

- Dyrektor oddziału ZUS ma ustawowy obowiązek podjąć takie działania, które zapewnią ściągnięcie zaległych należności. Prowadzi on egzekucję administracyjną najczęściej z rachunku bankowego dłużnika. ZUS składa do banku wniosek o zajęciu środków finansowych znajdujących się na koncie firmy. Może też prowadzić egzekucję z wynagrodzenia za pracę, ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego, z renty socjalnej, z wierzytelności pieniężnych.

• A co może zrobić dyrektor, jeśli egzekucja jest nieskuteczna?

- Przekazuje sprawę naczelnikowi urzędu skarbowego. Ten dalej prowadzi egzekucję, m.in. z pieniędzy, udziałów, papierów wartościowych. Jeśli egzekucja z wymienionych składników wciąż jest nieskuteczna, wtedy może on prowadzić egzekucję z nieruchomości i rzeczy ruchomych dłużnika. Zanim dyrektor oddziału ZUS przekaże sprawę naczelnikowi urzędu skarbowego, ma jeszcze możliwość dokonania zabezpieczenia na majątku dłużnika w postaci ustanowienia hipoteki przymusowej na nieruchomości lub zastawu.

• Czy najpierw jest stosowana egzekucja, a potem zabezpieczenie na majątku dłużnika?

- Przepisy nie określają kolejności podejmowanych przez dyrektora działań. Może on najpierw zastosować egzekucję, a potem zabezpieczenie, albo odwrotnie. W praktyce każdy przypadek dłużnika trzeba rozpatrywać indywidualnie. Jeśli dług jest niewielki, np. 700 zł, dyrektor powinien przeprowadzić egzekucję np. z rachunku bankowego, a dopiero, gdy okaże się ona nieskuteczna, może dokonać zabezpieczenia na nieruchomości lub rzeczach ruchomych niesolidnego dłużnika. Jeśli firma zalega dłuższy czas ze spłatą długu, np. 20 tys. zł, wówczas od razu dyrektor może przeprowadzić egzekucję i dodatkowo zabezpieczyć się na jej majątku.

• Skąd ZUS wie, jakim majątkiem dysponuje firma?

- Dyrektor oddziału ma prawo zażądać od płatnika składek wyjawienia majątku, który może być przedmiotem hipoteki przymusowej lub zastawu. Płatnik dokonuje wyjawienia w formie oświadczenia, które składa pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. ZUS może sprawdzić prawdziwość informacji przekazanych przez dłużnika, na przykład w wydziale ksiąg wieczystych, czy dłużnik jest właścicielem jakiejś nieruchomości, w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), czy jest właścicielem samochodu, a nawet złożyć do sądu wniosek o wyjawienie majątku przez dłużnika.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK