| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > ZUS za długi zajmuje firmowe nieruchomości

ZUS za długi zajmuje firmowe nieruchomości

Firma nieopłacająca składek może nie otrzymać kredytu w banku. Nie zostanie też dopuszczona do przetargu. ZUS ma prawo przeprowadzić egzekucję administracyjną, dokonać wpisu hipoteki przymusowej lub ustanowić zastaw.

• Kiedy ZUS może ustanowić zabezpieczenie na nieruchomości firmy?

- ZUS ma prawo dokonania wpisu hipoteki przymusowej w księdze wieczystej na nieruchomościach, których właścicielami są dłużnicy. Jeśli nie ma ona księgi, ZUS może wystąpić do sądu o jej założenie. Prawo złożenia wniosku o wpis hipoteki jest niezależne od kwoty zaległych składek. Podstawą ustanowienia hipoteki przymusowej jest doręczona dłużnikowi decyzja o określeniu wysokości należności z tytułu składek.

• Czy ZUS może ustanowić zarówno hipotekę przymusową, jak i zastaw na majątku dłużnika?

- Tak, przepisy zezwalają dyrektorowi oddziału na takie działanie. W praktyce zabezpieczenie na nieruchomości jest skuteczniejszym sposobem ściągnięcia zaległych składek. Ustawowe prawo zastawu może być ustanowione na wszystkich będących własnością lub współwłasnością dłużnika i jego małżonka rzeczach ruchomych, np. na samochodach, maszynach czy linii produkcyjnej. Zastaw ustanawia w Centralnym Rejestrze Zastawów naczelnik urzędu skarbowego na wniosek oddziału ZUS.

• Czy firma może zbyć obciążony składnik majątku?

- Ustanowienie zabezpieczenia ma negatywne konsekwencje dla dłużnika. Formalnie dłużnik może sprzedać składnik majątku obciążony hipoteką przymusową lub zastawem. Ale w praktyce nikt nie będzie chciał od niego kupić nieruchomości lub samochodu, na których są ustanowione zabezpieczenia. Nabywca staje się dłużnikiem rzeczowym i ZUS będzie mógł dochodzić egzekucji z rzeczy zabezpieczonej hipoteką przymusową lub zastawem skarbowym. Bank z reguły nie będzie chciał zabezpieczyć spłaty kredytu na nieruchomości obciążonej. Trzeba też podkreślić, że przedsiębiorca, który ma długi, nie otrzyma w oddziale ZUS zaświadczenia o niezaleganiu ze spłatą składek ubezpieczeniowych. Bez takiego zaświadczenia nie będzie mógł przystąpić do przetargu. Również często przy zawieraniu kontraktów kontrahent żąda przedstawienia takiego zaświadczenia, aby sprawdzić jego wiarygodność.

Fot. Wojciech Górski

Agata Wiśniewska, dyrektor departamentu realizacji dochodów w centrali ZUS

Rozmawiał PAWEŁ JAKUBCZAK

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK