| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zwolnienie z zapłaty karty podatkowej

Zwolnienie z zapłaty karty podatkowej

Podatnik karty podatkowej w okresie zawieszenia działalności będzie zwolniony z obowiązku zapłaty podatku w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień zawieszenia.


Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z 10 lipca 2008 r. wprowadza od dawna oczekiwaną możliwość zawieszenia działalności gospodarczej. Uprawnienie to dotyczy wyłącznie przedsiębiorców niezatrudniających pracowników oraz zostało ograniczone czasem każdorazowego zawieszenia do 24 miesięcy. W związku z wprowadzeniem instytucji zawieszenia działalności ustawodawca znowelizował m.in. przepisy ustawy o podatku zryczałtowanym regulujące zasady opłacania karty podatkowej.

Jak wyjaśnia Piotr Liss, doradca podatkowy w KZWS Spółka Doradztwa Podatkowego, zgodnie z nowymi regulacjami podatnik rozliczający się w formie karty podatkowej, który skorzysta z prawa zawieszenia działalności gospodarczej na podstawie wprowadzanych przepisów, będzie zwolniony z obowiązku zapłaty podatku w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień zawieszenia.

- Należy zaznaczyć, że podobny przepis już istnieje w ustawie o podatku zryczałtowanym - mówi Piotr Liss. Wyjaśnia, że chodzi o art. 34 ust. 1 i 2, który daje podatnikom opłacającym kartę podatkową prawo do zgłoszenia przerwy w działalności gospodarczej.

Skorzystanie z tej możliwości, tak samo jak w przypadku zawieszenia, skutkuje zwolnieniem z obowiązku zapłaty podatku w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy.

Najbardziej widoczna różnica między przerwaniem, a zawieszeniem działalności sprowadza się do długości okresu ich trwania.

- Przerwanie działalności gospodarczej może trwać od dziesięciu dni w górę, podczas gdy zawieszenie od jednego do 24 miesięcy - wyjaśnia Piotr Liss.

Ekspert zwraca ponadto uwagę, że w okresie zawieszenia podatnik może wykonywać wiele czynności wyszczególnionych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

Ustawa o podatku zryczałtowanym nie przewiduje analogicznego katalogu dla podatników przerywających działalność gospodarczą.

- Poza tym ustawa o swobodzie działalności gospodarczej wyraźnie wskazuje, że przedsiębiorca w okresie, w którym zawiesza działalność, nie może zatrudniać pracowników - podkreśla Piotr Liss. Ustawa o podatku zryczałtowanym nie zawiera takiego zastrzeżenia dla podatników chcących przerwać prowadzenie działalności.

24 miesiące maksymalnie przez taki okres zawieszając działalność można nie płacić karty podatkowej

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

mKsiegowa.pl program księgowy

mKsiegowa.pl to program księgowy online dla spółek, stowarzyszeń i fundacji. Magazyn online. Efaktura.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »