| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zostanie określony termin zwrotu opłaty

Zostanie określony termin zwrotu opłaty

Najpóźniej po siedmiu dniach od rozpatrzenia wniosku o interpretację przepisów zwracana będzie nadpłacona opłata za wydanie interpretacji.


Zmiana prawa

Wkrótce powinny zacząć obowiązywać nowe przepisy dotyczące opłat za wydanie interpretacji podatkowych. Obniżą one opłatę za wydanie takiej interpretacji z 75 do 40 zł liczoną od każdego stanu faktycznego znajdującego się we wniosku podatnika. Przewiduje to czekająca obecnie na podpis prezydenta nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. To jednak nie jedyna zmiana w zakresie wydawania interpretacji, która czeka nas w najbliższym czasie. Kolejne przyniesie przyjęta w ubiegłym tygodniu przez rząd nowelizacja Ordynacji podatkowej. Jedna z proponowanych zmian polega na określeniu terminu, w którym organ podatkowy będzie musiał zwrócić podatnikowi nienależnie zapłaconą opłatę. Dziś termin taki nie jest określony. Nowe przepisy mają wyraźnie przewidywać, że zwrot takiej nienależnej opłaty następuje nie później niż w ciągu siedmiu dni od dnia zakończenia postępowania w sprawie wydania interpretacji.

Warto zauważyć, że przyjęty przez rząd projekt znacznie zmienił się w stosunku do projektu pierwotnie opracowanego przez resort. W fazie uzgodnień międzyresortowych usunięto z niego większość kontrowersyjnych przepisów. Teraz projektem zajmie się Sejm.

Marek Kutarba

marek.kutarba@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »