| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracodawca wcześniej zaliczy w koszty wynagrodzenia i składki pracowników

Pracodawca wcześniej zaliczy w koszty wynagrodzenia i składki pracowników

Wynagrodzenia oraz składki ZUS pracodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, w którym koszty te powstały.


ZMIANA PRAWA

Senatorowie podjęli uchwałę o skierowaniu do Sejmu senackiego projektu zmian w ustawach o PIT i CIT. Celem nowelizacji jest zmiana zasad zaliczania przez pracodawców do kosztów podatkowych wynagrodzeń i składek ZUS. Dziś do rozliczania tych świadczeń stosowana jest tzw. metoda kasowa. W rezultacie kosztem uzyskania przychodów są dopiero zapłacone wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne. Do kosztów nie zalicza się natomiast niewypłaconych, niedokonanych lub niepozostawionych do dyspozycji wynagrodzeń oraz nieopłaconych składek ZUS. Nowelizacja umożliwia stosowania tzw. metody memoriałowej przy rozliczaniu kosztów z tytułu wynagrodzeń (składek) pracodawcom, którzy regularnie wypłacają wynagrodzenia.

Obecne rozwiązanie (stosowanie metody kasowej) ma służyć ograniczaniu praktyki stosowanej przez pracodawców podlegającej na finansowaniu swoich potrzeb środ-kami przeznaczonymi na należne wynagrodzenia i uiszczenie składek ZUS. Z tego powodu, aby zapobiec ewentualnym nadużyciom, projekt umożliwia stosowanie meto-dy memoriałowej wyłącznie przedsiębiorcom, którzy terminowo wykonują ciążące na nich obowiązki płatników. Zgodnie z projektem w stosunku do wynagrodzeń wypłacanych lub składek od tych wynagrodzeń opłaconych w miesiącu, którego dotyczą, warunkiem stosowania metody memoriałowej będzie uiszczenie tych należności w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy lub wiążącej strony umowy. Inaczej będzie w przypadku składek od wynagrodzeń wypłacanych w miesiącu następnym, których obowiązek uiszczenia powstaje do 15 dnia następnego miesiąca po wypłacie wynagrodzenia. Postanowiono, że płatnicy chcący skorzystać z metody memoriałowej będą musieli zapłacić składki w terminie o jeden miesiąc wcześniejszym.

Zarówno w przypadku niewypłacenia wynagrodzeń lub nieopłacenia składek w określonych terminach płatnik będzie mógł zaliczyć te należności do kosztów uzyskania przychodów według metody dotychczasowej, tj. metody kasowej.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2009 r.

METODY ROZLICZANIA KOSZTÓW W CZASIE

Metoda kasowa - polega na tym, że koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Metoda memoriałowa - polega na ujmowaniu kosztów poniesionych w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, a więc bez względu na moment ich zapłaty.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Krzyżowska

Adwokat. Członek założyciel Międzynarodowej Kancelarii Aliant® z siedzibą w Zurychu. W strukturach kancelarii odpowiada za koordynację pracy zespołu prawników, obsługujących klientów w Polsce i w regionie Europy Centralnej. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła aplikację adwokacką w Poznaniu, jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej oraz członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi podmiotów gospodarczych, w szczególności w zakresie umów, sporów sądowych oraz due diligence. Ukończyła szkolenia w zakresie odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych, brała udział w seminariach zagranicznych obejmujących: prawne aspekty transakcji międzynarodowych, tworzenie wewnętrznych procedur bankowych, funkcjonowanie podmiotów gospodarczych ze szczególnym uwzględnieniem budowania trwałych relacji z kontrahentami, odbyła szkolenie z zakresu prowadzenia mediacji i rozwiązywania sporów, a także szkolenie doskonalące wystąpienia publiczne. Autorka porad eksperckich w dziennikach branżowych. Została doceniona również przez portal SkutecznyAdwokat.pl. W dniu 1 marca 2013 r. otrzymała tytuł Prawnika Roku 2012 Wielkopolski. W roku 2013 została przyjęta do grona prawników prestiżowej organizacji prawnej Union Internationale des Avocats.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK