REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość składek do ZUS będzie ustalana na cały rok

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska

REKLAMA

Osoby prowadzące małe firmy przez cały rok będą opłacać składki na ubezpieczenie społeczne w jednakowej wysokości.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2009 r. ulegną uproszczeniu zasady opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Właściciele małych firm, którzy opłacają składki od minimalnej podstawy wymiaru (60 proc. średniej płacy), przez cały rok kalendarzowy będą je wpłacać w takiej samej wysokości.

REKLAMA

Zmiana ta będzie możliwa, bo po prawie sześciu miesiącach Komisja Nadzwyczajna Przyjazne Państwo do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji przygotowała projekt nowelizacji ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tj. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.). Według Hanny Zdanowskiej, posłanki PO, upoważnionej do reprezentowania Komisji przed Sejmem, pierwsze czytanie tego projektu odbędzie się na jednym z pierwszych posiedzeń Sejmu po wakacjach.

- Projekt zyskał wstępną akceptację rządu, który nie widzi żadnych przeciwwskazań, aby zaproponowane przez nas rozwiązania stały się obowiązującym prawem już od przyszłego roku - mówi Hanna Zdanowska.

Nowelizacja zakłada, że podstawę wymiaru składek będzie stanowić kwota nie niższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek ogłoszonego na dany rok kalendarzowy. Składka w takiej samej wysokości będzie obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- To bardzo dobre rozwiązanie - mówi Jeremi Mordasewicz, przedstawiciel PKPP Lewiatan w Radzie Nadzorczej ZUS.

Jego zdaniem przy obecnym poziomie inflacji nie ma sensu utrzymywania obecnych zasad ustalania wysokości składek na ubezpieczenie społeczne. Dzięki nowelizacji właściciele małych firm nie będą musieli zmieniać pięć razy w ciągu 12 miesięcy wysokości przelewów. Równocześnie ZUS nie będzie musiał korygować kilkunastu tysięcy błędów rocznie wynikających z pomyłek przy przelewach.

- Przedsiębiorcy muszą mieć możliwość szacowania kosztów prowadzenia działalności - wskazuje Bogna Nowak-Turowiecka, ekspert ubezpieczeniowy z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Eksperci zwracają uwagę, że w czasie prac nad projektem posłowie powinni rozważyć możliwość, aby osoby prowadzące firmy także raz w roku miały ustalaną wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne.

1,13 mln osób opłaca składki do ZUS od minimalnej podstawy wymiaru

BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA