| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W czasie zawieszenia firmy podatnik nie będzie składał deklaracji

W czasie zawieszenia firmy podatnik nie będzie składał deklaracji

W przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej podatnicy VAT nie będą musieli składać deklaracji za okres, którego to zawieszenie dotyczy.


Zmiana prawa

Uchwalona i przekazana do podpisu prezydenta ustawa z 10 lipca 2008 r. nowelizująca ustawę o swobodzie działalności gospodarczej wprowadza istotne zmiany w ustawie o VAT. Jak wyjaśnia Zygmunt Tabisz, doradca podatkowy, partner w Kancelarii Doradców Podatkowych Tabisz, Ferensztajn, Węgrzyn, Jarosz, Kędzior, Płaneta w art. 99 ustawy zostały dodane nowe regulacje. Zgodnie z nimi, w przypadku gdy przedsiębiorca zawiesi działalność gospodarczą w oparciu o przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a przed dokonaniem tego zawieszenia był czynnie zarejestrowanym podatnikiem VAT, to nie będzie miał obowiązku składania miesięcznych lub kwartalnych deklaracji podatkowych, o których mowa w art. 99 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.

- Oczywiście zwolnienie z tego obowiązku dotyczyć będzie okresów rozliczeniowych, w których działalność przedsiębiorcy zostanie zawieszona. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ustawodawca wyłączył z tego zwolnienia niektóre grupy podatników - mówi Zygmunt Tabisz.

Ekspert wskazuje, że w dalszym ciągu, pomimo zawieszenia działalności gospodarczej, deklaracje VAT będą mieli obowiązek składać podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu usług lub nabywający towary, w zakresie którego to nabycia są podatnikami VAT.

- Również w przypadku, gdy do zawieszenia działalności dojdzie w trakcie okresu rozliczeniowego (miesiąca), na podatniku ciążył będzie obowiązek złożenia deklaracji za tę część okresu, w której działalność nie była zawieszona - mówi Zygmunt Tabisz.

Dodaje również, że zawieszenie działalności gospodarczej nie zwolni podatnika VAT z obowiązku złożenia deklaracji za okresy rozliczeniowe, za które był zobowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które jest zobowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego.

25 dzień do tego dnia następującego po każdym miesiącu należy składać miesięczne deklaracje VAT-7

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK