| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmom i samorządom będzie łatwiej dostać pieniądze z UE

Firmom i samorządom będzie łatwiej dostać pieniądze z UE

Jeszcze w tym tygodniu Ministerstwo Rozwoju Regionalnego powoła zespół, który ma zająć się upraszczaniem procedur starania się o unijne dotacje.


Już wkrótce droga po unijne dotacje ma być prostsza - obiecuje Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.

Likwidacją niepotrzebnych i kłopotliwych procedur oraz biurokratycznych pułapek ma zająć się specjalny zespół w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Zostanie powołany do życia w ciągu kilku najbliższych dni.

- Jeszcze nie podpisałam formalnej decyzji o jego powstaniu, ale zrobię to w tym tygodniu - zapewnia Elżbieta Bieńkowska.

Dodaje, że na czele zespołu stanie dwóch wiceministrów rozwoju regionalnego: Jarosław Pawłowski i Krzysztof Hetman. To oni odpowiadają za dwa kluczowe rodzaje wsparcia, na których zespół skoncentruje swoje prace. Chodzi o unijne wsparcie dla przedsiębiorców oraz dla samorządów.

Według minister Bieńkowskiej zespół nie będzie składał się z samych urzędników. W jego pracach wezmą udział także przedstawiciele organizacji skupiających przedsiębiorców oraz samorządowców.

- Nie dostaliśmy jeszcze zaproszenia do zespołu, ale chętnie weźmiemy udział w jego pracach - mówi Marzena Chmielewska z PKPP Lewiatan.

Dodaje, że zespół powinien przede wszystkim zająć się wypracowaniem jednolitych wymogów formalnych w regionalnych programach operacyjnych. Kolejnym punktem powinny być jednolite zasady informowania o wymogach przeprowadzania ocen oddziaływania na środowisko.

- Ministerstwo sądzi, że wydało wytyczne w tym zakresie i wszystko jest w porządku. Tymczasem urzędy, które dzielą unijne fundusze, informują o nowych obowiązkach w różnoraki sposób. Często jest to informacja o tym, że pojawił się taki obowiązek, i na tym koniec - uważa Marzena Chmielewska.

Jej zdaniem, uproszczenia wymaga także sam dostęp do dotacji. Chodzi m.in. o kwestie stosowanych zabezpieczeń.

Według Elżbiety Bieńkowskiej zespół będzie otwarty na propozycje spoza ministerstwa. Dodatkowo w resorcie już wcześniej rozpoczęły się prace nad konkretnymi rozwiązaniami. Propozycje zostaną skonfrontowane z opiniami przedstawicieli firm oraz samorządów. Pierwszych ułatwień można spodziewać się już we wrześniu.

Samorządy i firmy głównymi odbiorcami dotacji z UE

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Chronos-Investment Sp. z o. o.

Usługi księgowe i doradztwo podatkowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK