| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Najem między firmami nawet do 30 lat

Najem między firmami nawet do 30 lat

Nawet na 30 lat przedsiębiorcy będą mogli zawierać umowy najmu. Dopiero po upływie tego okresu umowy te będą traktowane jako zawarte na czas nieoznaczony.


Zmiana prawa

Posłowie z Sejmowej Komisji Przyjazne Państwo chcą znowelizować przepisy regulujące najem między przedsiębiorcami w kodeksie cywilnym. Autorzy projektu proponują, aby najem zawarty między przedsiębiorcami na czas dłuższy niż 30 lat był uważany po upływie tego terminu za zawarty na czas nieoznaczony. Obowiązujące przepisy stanowią, że umowy tego rodzaju są zawarte na czas nieoznaczony już po upływie dziesięciu lat, gdy zawarto ją na dłużej niż dziesięć lat.

Umożliwienie zawierania umowy najmu na czas określony dłuższy niż do tej pory jest ważne dla przedsiębiorców, ponieważ przy obu rodzajach umów, czyli zawieranych na czas określony i na czas nieokreślony, stosowane są odmienne zasady wcześniejszego ich rozwiązywania. Gdy czas trwania najmu nie jest oznaczony, to wynajmujący i najemca mogą wypowiedzieć umowę z zachowaniem terminów wskazanych w niej, a w razie ich braku z zachowaniem terminów ustawowych. Ustawowe terminy zależą od sposobu płacenia czynszu. Gdyby był on płatny w okresach dłuższych niż miesiąc, to wówczas najem można wypowiedzieć na trzy miesiące na przód na koniec kwartału kalendarzowego. Przy czynszach płatnych miesięcznie wypowiada się go na miesiąc na przód na koniec miesiąca kalendarzowego, zaś przy czynszu płatnym w krótszych okresach umowę wypowiada się na trzy miesiące naprzód a przy najmie dziennym na jeden dzień naprzód.

Natomiast w razie oznaczonego terminu umowy najmu wynajmujący i najemca mogą wypowiedzieć go tylko w wypadkach określonych w umowie. Dlatego wyeliminowanie sztucznego ograniczenia możliwości zawierania przez przedsiębiorców umowy najmu na czas oznaczony przekraczający dziesięć lat pozwoli na zwiększenie trwałości stosunku najmu - twierdzą autorzy projektu w uzasadnieniu do nowelizacji. Strony będą mogły z góry przewidzieć, kiedy umowa najmu może ulec rozwiązaniu, i w ten sposób uniemożliwić rozwiązanie jej w każdym czasie bez podania przyczyny.

Zdaniem autorów projektu zaproponowana przez nich zmiana umożliwi przedsiębiorcom rezygnację z szukania dodatkowych instrumentów zabezpieczenia trwałości stosunki najmu, które najczęściej prowadzą tylko do uzyskania rekompensaty finansowej.

Zaproponowane zmiany nie wprowadzą zakazu swobodnego określenia w umowie czasu trwania najmu. Przedsiębiorcy będą więc mogli zawierać je również na czas oznaczony krótszy niż 30 lat.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK