| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe terminy przekazania dokumentów do ZUS

Nowe terminy przekazania dokumentów do ZUS

Dokumenty ubezpieczeniowe przekazywane przez płatników składek drogą elektroniczną zawierające tzw. błędy krytyczne będą traktowane jako niedostarczone.


Nowe prawo

Dopiero od 21 lipca 2009 r., a nie jak wcześniej planowano od wczoraj, wszyscy płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe przez internet będą musieli korzystać wyłącznie z bezpiecznego e-podpisu. Powodem zmiany jest ustawa z 13 czerwca 2008 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U. nr 127, poz. 817). Zgodnie z nią niekwalifikowane podpisy wydane płatnikom przez ZUS do 21 lipca tego roku będą ważne jeszcze przez 12 miesięcy. Dzięki temu firmy, które jeszcze nie kupiły bezpiecznych e-podpisów będą mogły korzystać z nich do czasu utraty ich ważności. Po upływie terminu ważności certyfikatu niekwalifikowanego przedsiębiorcy będą zmuszeni korzystać tylko z bezpiecznych e-podpisów.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej z tego powodu przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie wymagań, jakie muszą spełnić płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe w formie dokumentu elektronicznego przez transmisję danych. Zgodnie z nim płatnicy składek będą mogli nieodpłatnie otrzymać oprogramowanie umożliwiające łączenie i wymianę danych w komunikacji między systemami teleinformatycznymi - swoim i ZUS. Przedsiębiorcy przekazujący dokumenty już podpisane bezpiecznym e-podpisem będą też ponosić odpowiedzialność za nieprawidłowości w przekazywanych dokumentach ubezpieczeniowych. Taka odpowiedzialność będzie też dotyczyć sytuacji, kiedy osoby nieupoważnione wykorzystają bezpieczny e-podpis.

Projekt rozporządzenia zakłada również, że płatnik składek będzie miał obowiązek w ciągu 30 dni pobrać potwierdzenie przekazania dokumentu ubezpieczeniowego. Po tym terminie ZUS nie będzie już przekazywał komunikatów o odbiorze przesyłki. Potwierdzenie to będzie dostarczone przedsiębiorcy także w formie elektronicznej. Odbiór potwierdzenia przekazania przesyłki jest ważny, bo dokument zawierający tzw. błędy krytyczne (tj. takie, które uniemożliwiają indentyfikację dokumentów przez system informatyczny ZUS) będzie traktowany jako nieprzekazany do ZUS.

BoŻena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Pismo "Niebieska Linia"

Dwumiesięcznik poświęcony problematyce przemocy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK