| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wzrost gospodarczy w II kwartale mógł zwolnić nawet do 5,5 proc.

Wzrost gospodarczy w II kwartale mógł zwolnić nawet do 5,5 proc.

Produkcja w czerwcu wyniosła 7,2 proc. rok do roku i okazała się niższa od oczekiwań ekonomistów. Gospodarka zwalnia, co zmniejsza prawdopodobieństwo dalszych podwyżek stóp.


Oczekiwania rynkowe oscylowały wokół 9-10 proc. wzrostu w skali roku, a ekonomiści liczyli, że po słabych danych majowych (2,4 proc.) odbicie będzie większe. Tak było po danych w marcu (wzrost produkcji o 1 proc. rok do roku), kiedy to wskaźnik został zaniżony przez fakt, że święta wielkanocne w tym roku były w marcu, a w zeszłym w kwietniu. Następny miesiąc przyniósł ożywienie dynamiki do ponad 15 proc. w ujęciu rocznym.

Także dane odsezonowane, a więc oczyszczone z efektów statystycznych, okazały się relatywnie słabe (7,6 proc.). Możliwe, że gospodarka zaczyna już spowalniać.

- Wygląda na to, że złote czasy polskiego przemysłu się skończyły i ciężko oczekiwać powrotu do dynamiki z 2007 roku czy nawet początku 2008 roku - mówi Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING Banku.

- Dane dobrze wpisują się w obraz polskiej gospodarki podlegającej stopniowemu spowolnieniu - dodaje Piotr Bielski, ekonomista Banku Zachodniego WBK.

Dynamika PKB w II kwartale, zdaniem ekonomistów, spadła poniżej 6 proc. wobec 6,1 proc. w I kwartale.

- Dane o produkcji skłaniają nas do zmiany prognozy na II kwartał do 5,4-5,5 proc. - mówi Ryszard Petru, główny ekonomista BPH.

Wzrost produkcji zanotowano w 19 z 29 działów produkcji.

- Trudno jednoznacznie stwierdzić, że za kiepski wynik produkcji odpowiada eksport - mówi Piotr Bielski.

Ciągle bowiem silna produkcja jest udziałem producentów maszyn i samochodów, z drugiej strony, np. spadła dynamika w dziale drewno i wyroby z drewna, co może sugerować problemy producentów mebli z mocnym złotym.

- Częściowo może odbijać się mniejszy popyt na polskie towary za granicą, możliwe też, że mocny złoty coraz bardziej wpływa na kondycję firm.

- Dane te dodatkowo potwierdzają obawy niektórych członków RPP obawiających się spowolnienia gospodarczego i w związku z tym Rada Polityki Pieniężnej może być mniej chętna do podwyżek stóp - mówi Mateusz Szczurek.

Ciągle jednak dostępne już dane nie dają odpowiedzi, co RPP zrobi w najbliższych miesiącach i ile będzie podwyżek stóp procentowych - wygląda na to, że w lipcu stopy się nie zmienią.

- Z jednej strony, mamy spowolnienie produkcji i dynamiki zatrudnienia, ale z drugiej, płace rosły szybciej niż się spodziewano, nieco wyższa była także inflacja. Więc porcja informacji płynących z gospodarki nie jest jednoznaczna, a RPP będzie chciała poczekać - mówi Piotr Bielski.

Zdaniem Mateusza Szczurka do podwyżki jednak dojdzie.

- Inflacja osiągnie prawdopodobnie poziom 5 proc. i RPP będzie chciała pokazać, że czuwa, kontrolując jednocześnie oczekiwania inflacyjne - tłumaczy.

Mirek Kuk

mirek.kuk@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »