REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty technologiczne z banków komercyjnych

Adam Makosz
Adam Makosz

REKLAMA

Od nowego roku kredyt technologiczny będzie przyznawany przedsiębiorcom przez banki komercyjne. Bank Gospodarstwa Krajowego ma decydować wyłącznie o jego częściowym umorzeniu.

NOWE PRAWO

REKLAMA

Dziś wchodzi w życie ustawa z 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz.U. nr 116, poz. 730). Wprowadza ona przepisy, na podstawie których będzie można kontynuować udzielanie kredytu technologicznego dla przedsiębiorców wdrażających w swoich firmach innowacyjne technologie.

Nowa pula

Już za kilka miesięcy właściciele firm będą mogli znowu starać się o kredyt technologiczny.

REKLAMA

- Ostatni nabór wniosków na starych zasadach odbył się w kwietniu 2008 r. - podkreśla Ewa Balicka-Sawiak, rzecznik prasowy Banku Gospodarstwa Krajowego. 1 stycznia 2009 r. w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka zostanie uruchomiony projekt Kredyt technologiczny o wartości prawie 1,5 mld zł. Środki te będą przeznaczone na premie technologiczne.

Kredytów technologicznych nie będzie udzielał już BGK. Od nowego roku zajmą się nimi banki komercyjne, a BGK ma decydować jedynie o częściowym umorzeniu kredytu poprzez przyznanie premii technologicznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Pozwoli to na przyspieszenie procedury i pozytywnie wpłynie na liczbę udzielonych kredytów. Banki komercyjne, konkurując ze sobą, mogą oferować różnorodne udogodnienia dla kredytobiorców - podkreśla Piotr Rogowiecki, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

Wsparcie tylko dla MSP

Z nowych przepisów mają skorzystać tylko mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa planujące inwestycje, w wyniku których zostaną wdrożone technologie służące produkcji nowych lub znacznie ulepszonych towarów czy usług.

REKLAMA

- Ograniczenie dostępu do kredytu technologicznego tylko dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw to zmiana w słusznym kierunku. Stanowią one w końcu 98 proc. ogółu firm w Polsce, a jednak mają największe trudności w otrzymaniu wsparcia na takie inwestycje - zauważa Piotr Rogowiecki.

Według Ministerstwa Gospodarki, przeznaczenie pieniędzy tylko i wyłącznie dla wsparcia sektora MSP wynika z jego znaczenia dla gospodarki. To właśnie małe i średnie firmy w znaczący sposób przyczyniają się do tworzenia nowych miejsc pracy, potrafią szybko dostosowywać się do sytuacji na rynku oraz mają innowacyjne pomysły. Poważnym ograniczeniem w ich rozwoju jest jednak utrudniony dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania oraz niewystarczające środki własne. W wyniku realizacji projektu przedsiębiorcy będą mogli łatwiej spłacać zaciągnięte kredyty na inwestycje.

Kredyt na nowych zasadach

Kredyt technologiczny udzielany będzie na wdrożenie technologii stosowanych na świecie nie dłużej niż trzy lata. Mogą to być rozwiązania własne lub nabyte, a ich nowatorski charakter musi być potwierdzony opinią uprawnionej jednostki naukowej. Po złożeniu przez przedsiębiorcę wniosku o udzielenie kredytu technologicznego bank zawiera z nim warunkową umowę kredytu technologicznego albo przyznaje promesę kredytu technologicznego.

- Wniosek o przyznanie premii technologicznej przedsiębiorca będzie składał do BGK za pośrednictwem banku kredytującego. BGK zweryfikuje spełnienie warunków ustawowych dotyczących innowacyjności technologii oraz sposobu jej wdrożenia do produkcji na podstawie opinii jednostki naukowej. Po przyznaniu przez BGK promesy premii przedsiębiorca będzie mógł przystąpić do realizacji inwestycji. Przyznanie przez BGK tzw. premii technologicznej nastąpi dopiero po osiągnięciu przez przedsiębiorcę odpowiedniego poziomu sprzedaży towarów lub usług powstałych w wyniku wdrożenia nowej technologii - tłumaczy Ewa Balicka-Sawiak.

Banki kredytujące będą mogły zawierać umowy z przedsiębiorcami o udzielenie kredytu technologicznego do 31 października 2013 r. Dofinansowanie projektu w 85 proc. pochodzić ma z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a w 15 proc. ze środków krajowych. Z uwagi na to, że wchodząca w życie ustawa z 30 maja 2008 r. nadała Funduszowi Kredytu Technologicznego status państwowego funduszu celowego, rozpoczęcie realizacji projektu przewidziano na 1 stycznia 2009 r.

Nowe zasady przyznawania premii technologicznych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Adam Makosz

adam.makosz@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA