| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wzrosną odszkodowania, kary, świadczenia i składki do ZUS

Wzrosną odszkodowania, kary, świadczenia i składki do ZUS

Osoby na urlopach wychowawczych otrzymają miesięcznie z budżetu na emeryturę prawie 250 zł, zamiast 82 zł. O prawie 15 proc. wzrosną składki do ZUS 300 tys. osób prowadzących firmę i korzystających z dwuletniej ulgi. Firmy zapłacą wyższe odszkodowania za odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy w ramach zwolnienia grupowego.

- W każdym przypadku płaca za przestój nie może być jednak niższa od wynagrodzenia minimalnego - mówi Katarzyna Grzybowska-Dworzecka.

Odprawy i odszkodowania

Wzrośnie też maksymalna wysokości odprawy dla pracownika z tytułu rozwiązania stosunku pracy w ramach zwolnienia grupowego. Zgodnie z art. 8 pkt 4 ustawy z 3 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. nr 90, poz. 844 z późn. zm.) jej wysokość nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2009 roku pracownicy otrzymają więc z tego tytułu maksymalnie 19 140 zł. Od stycznia do 1276 zł wzrośnie też wysokość minimalnego odszkodowania, przysługującego pracownikowi od firmy, która naruszyła zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Do tej samej kwoty wzrośnie też wysokość najniższego odszkodowania za mobbing.

Więcej na emeryturę dla rodziców

Bardzo duże znaczenie będzie mieć podniesienie płacy minimalnej i planowana zmiana dotyczącą sposobu obliczania składek na emeryturę i rentę dla osób przebywających na urlopach wychowawczych. Składki te finansuje za nich budżet, a obecnie są one obliczane od bardzo niskiej podstawy. Jest nią kwota świadczenia pielęgnacyjnego, tj. 420 zł. W efekcie na konta emerytalne do ZUS i OFE wpływa im miesięcznie zaledwie 82 zł. W projekcie tzw. ustawy rodzinnej, przyjętej już przez rząd, planuje się, że ta podstawa wzrośnie od przyszłego roku właśnie do wysokości minimalnej płacy (docelowo ma wynosić 60 proc. średniej płacy). Osoby na urlopach wychowawczych otrzymają więc na emeryturę ponad 249 zł miesięcznie.

Wyższe składki do ZUS

Około 300 tys. osób prowadzących działalność gospodarczą i opłacających składki od tzw. preferencyjnej podstawy wymiaru zapłaci do ZUS w przyszłym roku wyższe składki. Osoby, które rozpoczynają działalność gospodarczą, mają prawo skorzystać z dwuletniej ulgi w opłacaniu składek do ZUS, a opłacają je w tym czasie nie od 60 proc. średniej płacy, ale od 30 proc. minimalnej płacy. W tym roku wpłacają miesięcznie do ZUS z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne 100,56 zł. Po podwyżce zapłacą prawe 114 zł.

Co dla firm i pracowników oznacza podwyżka płacy minimalnej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ZE STRONY PODATKÓW

Płaca minimalna stanowi wskaźnik bazowy przy ustalaniu grzywny kwotowej za wykroczenia skarbowe i stawki dziennej kary grzywny przy przestępstwach. Maksymalna kara grzywny za wykroczenie w przyszłym roku wyniesie 25 520 zł (wzrost aż o 3000 zł). Natomiast za przestępstwa skarbowe sądy będą orzekać tytułem kary grzywny co najmniej 425,3 zł (wzrost o 50 zł), a najwięcej 12 248 640 zł (wzrost o 1,44 mln). Wzrost płacy minimalnej może też mieć pozytywne konsekwencje dla podatników. Wpływa na podniesienie granicy między wykroczeniem a przestępstwem, która w przyszłym roku wyniesie 6380 zł (obecnie 5630 zł). Jeżeli uszczuplona lub narażona na uszczuplenie należność publicznoprawna albo wartość przedmiotu czynu nie przekroczy tej kwoty, przewinienie podatnika zostanie zakwalifikowane jako wykroczenie, a nie przestępstwo.

MGM

Łukasz Guza, Bartosz Marczuk

gp@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK