| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Renciści z firmą łatwiej uzyskają pomoc z PFRON

Renciści z firmą łatwiej uzyskają pomoc z PFRON

Niepełnosprawni przedsiębiorcy będą składać tylko jeden wniosek o refundację opłaconych do ZUS składek. Mniej pieniędzy z PFRON otrzymają firmy ochroniarskie zatrudniające rencistów.


ZMIANA PRAWA

Od 1 sierpnia tego roku osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą, nie będą musiały już składać dwóch formularzy, aby ubiegać się o zwrot składek na ubezpieczenie społeczne. Tak wynika z przygotowanego przez resort pracy projektu nowelizacji rozporządzenia z 13 grudnia 2007 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne niepełnosprawnych (Dz.U. nr 240, poz. 1754 z późn. zm.). Rząd chce w ten sposób uprościć zasady ubiegania się o środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Z danych PFRON wynika, że w marcu tego roku co drugi wniosek składany przez niepełnosprawnych był błędnie wypełniony, a w maju - co czwarty. A to uniemożliwia wypłatę pomocy.

Z projektu wynika, że dwa formularze, które obecnie muszą wypełniać niepełnosprawni przedsiębiorcy (wniosek o wypłatę refundacji o symbolu Wn-U oraz miesięczna informacja m.in. o podstawach wymiaru składek o symbolu INF-U-G) zostaną zastąpione jednym formularzem o symbolu Wn-U-G.

- Znaczną część formularza trzeba będzie wypełnić tylko w dwóch przypadkach: przy pierwszym składaniu wniosku i w razie zmiany danych w niej zawartych - mówi Sylwia Boratyńska, dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Jednak firmy, które zatrudniają niepełnosprawnych, nadal będą musiały wypełniać dwa formularze.

Od 1 sierpnia niepełnosprawni przedsiębiorcy nie będą musieli także rejestrować się w PFRON na 30 dni przed złożeniem pierwszego wniosku o refundację. Będą mogli to zrobić w dniu jego złożenia. Projekt przewiduje też, że osoba prowadząca firmę, która nie złożyła wniosku o refundację w terminie (do końca miesiąca, w którym należało opłacić składki), będzie mogła to zrobić w ciągu roku od jego upłynięcia. Ten przepis wejdzie w życie z mocą wsteczną od 1 stycznia 2008 r., co oznacza, że przedsiębiorcy, którzy nie złożyli w terminie wniosku o refundację składek opłaconych np. za luty tego roku, będą mogli to zrobić do końca marca 2009 r.

Rząd przygotował też projekt nowelizacji rozporządzenia z 13 grudnia 2007 r. w sprawie udzielania pomocy pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne oraz osobom niepełnosprawnym prowadzącym działalność gospodarczą i rolniczą (Dz.U. nr 240, poz. 1756). Wynika z niego, że o 12,5 proc. zmniejszy się wypłacana z PFRON rekompensata z tytułu podwyższonych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnego pracownika ochrony. Firmy ochroniarskie nie będą mogły bowiem pobierać rekompensaty z tytułu skróconego czasu pracy niepełnosprawnych. W takich przedsiębiorstwach pracują oni w pełnym wymiarze czasu pracy.

System pomocy na zatrudnienie niepełnosprawnych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK