REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podrożeją publiczne pożyczki dla małych i średnich firm

REKLAMA

O kilka procent droższe będą pożyczki dla małych i średnich firm, udzielane przez fundusze wykorzystujące w tym celu środki publiczne. To efekt zaleceń Komisji Europejskiej, obligującej te instytucje do stosowania określonych marż.

O zmianie zasad ustalenia wysokości marż przy preferencyjnych pożyczkach dla małych firm poinformował w środę PAP prezes Funduszu Górnośląskiego (FG) w Katowicach, Jacek Matusiewicz. Należący w większości do samorządu woj. śląskiego Fundusz specjalizuje się we wspieraniu pożyczkami i poręczeniami firm z tego sektora.

REKLAMA

"Dotychczas nasza marża oscylowała wobec 1 proc. powyżej stopy referencyjnej, publikowanej przez Komisję Europejską. W myśl nowych zasad musimy stosować marże w wysokości ok. 2,2 oraz 4 proc." - powiedział prezes.

REKLAMA

Do połowy tego roku Komisja publikowała stopę referencyjną i nie ingerowała w sprawę marż instytucji udzielających pożyczek. Natomiast od 1 lipca obowiązująca jest stopa bazowa (6,42 proc.), natomiast marże, w przypadku instytucji wykorzystujących publiczne środki, mają wynosić od 0,6 do 10 proc., w zależności od ratingu pożyczkobiorcy oraz stosowanych zabezpieczeń.

Zmiany idą w kierunku zrównania zasad udzielania pożyczek przez takie instytucje z ofertą banków komercyjnych. Uznano bowiem, że nadmierne preferencje to niedozwolona pomoc publiczna. Matusiewicz zastrzegł, że dotyczy to tylko tych pożyczek, gdzie zaangażowane są publiczne środki.

Po analizie nowych wytycznych eksperci FG zdecydowali, że dla firm o niskim ratingu, ale z odpowiednim zabezpieczeniem majątkowym, marże będą wynosić 2,2 proc., natomiast dla młodych firm, które nie są w stanie przedstawić takich zabezpieczeń - 4 proc. Wraz ze stawką bazową daje to koszt pożyczki od 8,62 proc. do 10,42 proc., wobec średnio niespełna 7,5 proc. dotychczas.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Chcemy nadal być konkurencyjni wobec banków. Wprowadzona przez Komisję zmiana zasad nie powoduje rewolucji w obsłudze małych i średnich firm, ale nie da się ukryć, że zwiększa koszty pozyskania przez nie kapitału z instytucji takich jak nasza" - uważa Matusiewicz.

Stopa referencyjna to stopa oprocentowania wykorzystywana do obliczania wartości pomocy publicznej udzielanej w takich formach jak: pożyczka, odroczenie terminu płatności, rozłożenie płatności na raty oraz do dyskontowania pomocy. Do 30 czerwca była ona okresowo ustalana przez KE na podstawie obiektywnych kryteriów i publikowana w dzienniku urzędowym Wspólnot Europejskich.

Od 1 lipca KE nie publikuje już stopy referencyjnej tylko tzw. stopę bazową, która stanowi podstawę do obliczenia stopy referencyjnej. W zależności od zastosowania, ustala się ją poprzez dodanie do stopy bazowej marży, określonej w komunikacie KE.

Fundusz Górnośląski został powołany w 1995 r. w ramach Kontraktu Regionalnego dla Woj. Katowickiego, który podpisali z rządem przedstawiciele samorządów lokalnych, związków zawodowych i przedsiębiorców. Głównym zadaniem FG jest działanie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy.

W ostatnich latach dzięki projektom Funduszu Górnośląskiego na Śląsku powstało ok. 4 tys. nowych miejsc, a dwuipółkrotnie więcej uniknęło likwidacji. Fundusz wspiera inwestycje i - dzięki funduszowi poręczeniowemu (udzielił 550 poręczeń na kwotę ponad 58 mln zł) i pożyczkowemu (prawie 270 pożyczek na kwotę blisko 20 mln zł) - wspiera małe i średnie firmy.

Jednym z najważniejszych realizowanych w ostatnich latach projektów było wspieranie przedsiębiorczości w ramach Funduszu dla Śląska, finansowanego ze środków Banku Rozwoju Rady Europy. Przedsiębiorcy mogli otrzymać preferencyjnie oprocentowane pożyczki, które po spełnieniu określonych warunków dotyczących inwestycji i zatrudnienia są umarzane.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA