| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Coraz więcej zamówień trafia do przedsiębiorców

Coraz więcej zamówień trafia do przedsiębiorców

Od początku tego roku polscy przedsiębiorcy uzyskali w Unii 28 kontraktów. Ich wartość to 79,954 mln euro.

W zagranicznych przetargach naszym firmom najlepiej wiedzie się w na rynku dostaw i usług. Sukcesów nie ma natomiast w branży robót budowlanych. Udzielone zamówienia dotyczą najczęściej dostaw sprzętu górniczego, autobusów, taboru kolejowego, komputerów, usług informatycznych oraz doradztwa. Najwięcej umów zawarto z zamawiającymi z Litwy, Czech i Belgii.

Dla porównania w całym 2007 roku polskim wykonawcom udzielono na rynkach unijnych 54 zamówień, a w 2006 r. - 46 (2005 r. - 42, 2004 r. - 13). Widoczny jest więc stały wzrost.

- W ubiegłym roku wzięliśmy udział w ok. 100 przetargach w UE, wygraliśmy ok. 20. Najwięcej zamówień uzyskaliśmy w Niemczech, Szwecji i Czechach - mówi Mateusz Figaszewski z Solaris Bus & Coach.

W rzeczywistości liczba kontraktów uzyskiwanych na europejskim rynku zamówień publicznych może być większa. Przedsiębiorcy wskazują, że oficjalne dane są zaniżone, bo zamawiający nie zawsze wypełniają obowiązek przesyłania informacji o udzielonych zamówieniach. Nie ma za to żadnej sankcji. Sami oferenci nie mogą uzupełniać oficjalnych wykazów.

- Możemy opierać się tylko na danych z Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, który jest jednym zobiektyzowanym źródłem informacji - mówi Wojciech Michalski z Urzędu Zamówień Publicznych.

- Prawdopodobnie udział polskich firm w europejskim rynku zamówień publicznych jest większy. Po pierwsze, dlatego że zamawiający czasem nie przekazują obowiązkowych informacji o udzielonych zamówieniach. Po drugie, dlatego że w Dzienniku Urzędowym UE publikuje się tylko dane o zamówieniach o wartości powyżej progów unijnych - dodaje Wojciech Michalski.

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Przydatne strony:

www.simap.europa.eu

www.ted.europa.eu

www.eur-lex.europa.eu

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »