| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nie wszystkie placówki handlowe będą zamknięte w święta

Nie wszystkie placówki handlowe będą zamknięte w święta

Zakaz pracy w handlu w święta nie będzie dotyczył stacji paliw, cukierni i piekarni.


W 12 dni świątecznych w roku będą mogły pracować osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę w piekarniach, cukierniach i na stacjach benzynowych. Tak wynika z senackiego projektu nowelizacji kodeksu pracy w tej sprawie. Senatorowie chcą takich zmian, bo obowiązujące przepisy nie precyzują, czy w święta mogą pracować piekarnie czy cukiernie, a stacje paliw w takie dni na pewno powinny być zamknięte. Aby zapobiec sytuacji, że miliony Polaków nie będą mogły zatankować samochodów przez 12 dni w roku, Państwowa Inspekcja Pracy uznała, że stacje te są placówkami użyteczności społecznej i dlatego powinny być otwarte w święta.

- To była skandaliczna decyzja. Żaden urząd nie może dokonywać interpretacji przepisów w sposób sprzeczny z ich treścią - mówi prof. Krzysztof Rączka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Na podstawie opinii PIP właściciele stacji zobowiązywali podwładnych do świadczenia pracy w dni świąteczne.

- Szefowie stacji muszą liczyć się z tym, że ich pracownicy mogą odmówić im świadczenia pracy. Jeśli zostaną z tego powodu zwolnieni, to decyzję tę będą mogli zaskarżyć do sądu pracy - mówi Grzegorz Orłowski, radca prawny z firmy konsultingowej Orłowski, Patulski, Walczak.

Podwładni nie będą już jednak mieli takiego prawa, jeżeli posłowie poprą senacki projekt nowelizacji k.p. Stacje obok piekarni i cukierni znajdą się bowiem na liście placówek, których zakaz pracy w handlu w święta nie obowiązuje. Uchwaleniu noweli nie będzie sprzeciwiał się rząd.

- Resort pracy nie będzie przeciwstawiał się projektowi, który precyzuje przepisy kodeksu pracy - mówi Eugenia Gienieczko, dyrektor departamentu prawa pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Dzięki zmianom wyjaśni się też, co powinny w święta robić cukiernie i piekarnie.

- Obecnie żadna instytucja nie była w stanie jasno określić, czy cukiernie to placówki handlowe czy gastronomiczne, a więc czy mogą pracować w święta - mówi Wojciech Głowacki, właściciel dwóch cukierni Kama w Bydgoszczy.

Na liście firm, które nie będą musiały przestrzegać zakazu pracy w handlu w święta, zabrakło aptek. Zdaniem senatorów nie są to bowiem placówki handlowe, lecz zgodnie z ustawą z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 45, poz. 271), jednostki ochrony zdrowia. Zakaz pracy w święta więc ich nie dotyczy.

Eugenia Gienieczko podkreśla, że choć projekt doprecyzuje przepisy, może wywołać dodatkowe problemy.

- Jeżeli wprowadzimy do k.p. listę placówek, których nie obowiązuje zakaz, kolejne branże i grupy pracodawców też będą chciały być spod niego wyłączone - mówi.

O uprawnienie takie będą zapewne ubiegać się inne placówki, których działalność jest ważna za względu na potrzeby społeczne, np. jedyne sklepy spożywcze w okolicy.

Zasady pracy w handlu w święta

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK