| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będą nowe zasady przeliczania przychodów i wydatków

Będą nowe zasady przeliczania przychodów i wydatków

Od 2009 roku zostaną wprowadzone zasady przeliczania przychodów uzyskanych w walutach obcych z kapitałów pieniężnych oraz wydatków przy nieujawnionych źródłach przychodów.


ZMIANA PRAWA

Projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie innych ustaw opracowany przez Ministerstwo Finansów wprowadzi od 1 stycznia 2009 r. dwie zasady dotyczące przeliczania przychodów i wydatków z walut obcych na złote.

Pierwsza zasada będzie dotyczyć przychodów z kapitałów pieniężnych. Resort finansów proponuje dodanie w art. 17 ustawy o PIT ust. 4, dotyczącego określenia zasad przeliczania przychodu uzyskanego w walutach obcych z: odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni, odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających. Zgodnie z nowym przepisem przychody z wymienionych źródeł uzyskane w walutach obcych będzie przeliczać się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Druga zasada dotyczy wydatków poniesionych w walutach obcych przy nieujawnionych źródłach przychodów. W art. 20 ustawy o PIT zostanie dodany ust. 4, zgodnie z którym wydatki poniesione w walutach obcych będzie przeliczać się na złote według kursu obowiązującego w dniu ich poniesienia, ogłaszanego przez bank, z którego usług korzystał podatnik i mającego zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu kupna lub podatnik nie korzysta z usług banku, do przeliczenia na złote wydatków poniesionych przez podatnika będzie stosować się kurs średni walut obcych obowiązujący w dniu poniesienia wydatku, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.

Ważne!

Obecnie przychody w walutach obcych uzyskane z działalności gospodarczej przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK